Gwiazda spadająca
Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, ale po sesji pozostał pewien niesmak z racji spadku w końcowej fazie sesji. W wyniku tego na dziennych wykresach świecowych można doszukać się formacji gwiazd spadających (poza mWIG-40), które potencjalnie mogą wskazywać na wyczerpanie potencjału wzrostowego.
Po wyższym otwarciu WIG-20 gładko przebił piątkowe maksimum na 2330 i kontynuował wzrost do 2356. Podaż pojawiła się w korespondencji z górnym ograniczeniem przyspieszonego kanału wzrostowego, które w poprzednim tygodniu dwukrotnie powstrzymywało inicjatywy kupujących. Najbliższe wsparcie wyznacza dolne ograniczenie wczorajszej luki hossy na 2316, a w przypadku jej domknięcia będzie można mówić o potwierdzeniu wskazań wynikających z wykresu świecowego. Kolejne wsparcie znajduje się na 2298, gdzie znajduje się linia przyspieszonego trendu wzrostowego.
W przypadku mocniejszej korekty popyt winien pojawić się na 2278 lub też na 2260. W komentarzu z 20 stycznia zwracałem Państwa uwagę na fakt, iż wtedy dwie fale ruchu (pierwsza i trzecia) w obrębie impulsu wzrostowego były równe, co implikowało albo słabo falę piątą bądź też falę wydłużoną. Patrząc na wykres z takiej perspektywy dochodzę do wniosku, iż wzrost z 2200 kwalifikuję się na wydłużony impuls. Jeśli taka hipoteza okazałaby się prawdziwa, to obecnie indeks winien odnotować korektę całego wzrostu z 2119 do 2356. W takich warunkach spadek winien być nieco mocniejszy, a popyt winien pojawić się w rejonie 2243 lub też 2200. W dalszym ciągu spadek winien być tylko korektą, po której wzrost winien być kontynuowany. Najbliższy opór znajduje się na 2344, a w razie jego pokonania będę oczekiwał na test wczorajszego maksimum. W przypadku jego przebicia unieważniona zostanie formacja gwiazdy spadającej, co z kolei będzie wskazywało na siłę strony popytowej i dalszy wzrost. Kolejne bariery znajdują się na 2370 i
na szczycie z końca października na 2433.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK