Trwa ładowanie...

H&M zapłaci gigantyczną grzywnę za złamanie RODO

Szwedzka marka odzieżowa H&M została ukarana karą 32,5 mld zł za bezprawne wykorzystywanie informacji o swoich pracownikach. Według serwisu Infosecurity Magazine, to największa do tej pory kara grzywny nałożona na pracodawcę za tego typu przewinienie.

H&M zapłaci gigantyczną grzywnę za złamanie RODOŹródło: Wikimedia Commons, fot: Victor van Werkhooven, CC BY-SA 3.0
d108whx
d108whx

Na niemiecki oddział H&M została nałożona grzywna w wysokości 35,2 mln euro. Karę wymierzył niemiecki organ ochrony danych w Hamburgu.

Gigant odzieżowy bezprawnie przetwarzał i gromadził dane swoich pracowników, które nie były nawet związane z pracą, jaką ci wykonywali dla firmy.

Według niemieckiego organu, który zajął się sprawą, H&M od 2014 roku przechowywał i uzupełniał na swoich serwerach dane dotyczące m.in. kwot wydawanych przez pracowników w czasie urlopu, ich przekonań religijnych, spraw rodzinnych oraz historii medycznej.

Lex Uber. "Ukraińcy będą stawali się taksówkarzami z licencją"

Pracodawca otrzymywał tego typu informacje np. po powrocie pracownika z urlopu lub ze zwolnienia lekarskiego.

d108whx

W dochodzeniu prowadzonym przez niemiecki organ, przeanalizowano około 60 GB informacji zgromadzonych przez H&M. Urzędnicy uważają, że "połączenie gromadzenia szczegółowych danych na temat prywatnego życia pracowników z rejestrowaniem wykonywanych przez nich czynności doprowadziło do szczególnie znaczącego naruszenia praw obywatelskich zatrudnionych osób".

H&M przeprosiło pracowników i oświadczyło, że nałożona kara będzie przeznaczona dla pracowników niemieckiego oddziału firmy, którzy zostali dotknięci tą sytuacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d108whx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d108whx