Trwa ładowanie...

H&M zapłaci gigantyczną grzywnę za złamanie RODO

Szwedzka marka odzieżowa H&M została ukarana karą 32,5 mld zł za bezprawne wykorzystywanie informacji o swoich pracownikach. Według serwisu Infosecurity Magazine, to największa do tej pory kara grzywny nałożona na pracodawcę za tego typu przewinienie.

Share
H&M zapłaci gigantyczną grzywnę za złamanie RODO
Źródło: Wikimedia Commons, fot: Victor van Werkhooven, CC BY-SA 3.0
d3f8kws

Na niemiecki oddział H&M została nałożona grzywna w wysokości 35,2 mln euro. Karę wymierzył niemiecki organ ochrony danych w Hamburgu.

Gigant odzieżowy bezprawnie przetwarzał i gromadził dane swoich pracowników, które nie były nawet związane z pracą, jaką ci wykonywali dla firmy.

Według niemieckiego organu, który zajął się sprawą, H&M od 2014 roku przechowywał i uzupełniał na swoich serwerach dane dotyczące m.in. kwot wydawanych przez pracowników w czasie urlopu, ich przekonań religijnych, spraw rodzinnych oraz historii medycznej.

Lex Uber. "Ukraińcy będą stawali się taksówkarzami z licencją"

Pracodawca otrzymywał tego typu informacje np. po powrocie pracownika z urlopu lub ze zwolnienia lekarskiego.

d3f8kws

W dochodzeniu prowadzonym przez niemiecki organ, przeanalizowano około 60 GB informacji zgromadzonych przez H&M. Urzędnicy uważają, że "połączenie gromadzenia szczegółowych danych na temat prywatnego życia pracowników z rejestrowaniem wykonywanych przez nich czynności doprowadziło do szczególnie znaczącego naruszenia praw obywatelskich zatrudnionych osób".

H&M przeprosiło pracowników i oświadczyło, że nałożona kara będzie przeznaczona dla pracowników niemieckiego oddziału firmy, którzy zostali dotknięci tą sytuacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f8kws

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f8kws
d3f8kws