Trwa ładowanie...

Handlowiec – zawód z pasją

Kim jest handlowiec? Z definicji wynika, że wykonywanie tego zawodu wiąże się ze sprzedażą produktów i/lub usług

Handlowiec – zawód z pasjąŹródło: Thinkstockphotos
d2mhgnx
d2mhgnx

Kim jest handlowiec? Z definicji wynika, że wykonywanie tego zawodu wiąże się ze sprzedażą produktów i/lub usług. Handlowcem bywa jednak nazywany zarówno przedstawiciel międzynarodowej korporacji, prywatny przedsiębiorca, jak i osoba obsługującą klientów na stoisku handlowym.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2008 roku w handlu i naprawach zatrudnionych było przeciętnie 1,8 mln Polaków. W stosunku do 2005 roku ich liczba wzrosła o ponad milion, czyli o 165%. Zwiększył się również udział handlowców w ogóle zatrudnionych (z 10% w 2005 roku do 18% w roku 2008). W tym samym czasie pogłębieniu uległo społeczno-demograficzne zróżnicowanie tej grupy zawodowej.

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, ponad 68% handlowców w Polsce to mężczyźni. Płeć piękna znacznie rzadziej deklaruje wykonywanie tego zawodu. Największą grupę, bo ponad 36% badanych stanowią osoby młode, w wieku 26-30 lat. Ciekawych wniosków dostarcza analiza polskich handlowców ze względu na miejsce zamieszkania. Najwięcej badanych zamieszkuje cztery województwa: mazowieckie (24,5%), śląskie (11,5%), łódzkie (11,0%) oraz małopolskie (10,3%). Poziom i kierunek wykształcenia nie ma w przypadku zawodu handlowca większego znaczenia. Aby sprzedawać, nie trzeba legitymować się dyplomem wyższej uczelni. Bywa, że osoba, która ukończyła szkołę średnią, znacznie lepiej poradzi sobie z realizacją zadań i celów sprzedażowych niż absolwent szkoły wyższej. Istnieją jednak branże, w których efektywna sprzedaż produktów lub usług bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego jest bardzo trudna.

W zawodzie handlowca bardzo ważne jest stałe aktualizowanie wiedzy o konkurencji oraz nowych lub zmodyfikowanych produktach. Warto również inwestować w rozwój warsztatu i umiejętności sprzedażowych. Uczestnictwo w kursach i szkoleniach utwierdza pracodawcę w przekonaniu, że pracownik nie spoczął na laurach, ale aktywnie poszukuje nowych sposobów, aby dotrzeć do klienta.

d2mhgnx

Jak wygląda profil polskiego handlowca? Które firmy zwracają uwagę na wykształcenie na tym stanowisku? W jaki sposób sprzedawca może podwyższyć swojego kwalifikacje? Ile może zarobić na różnych stanowiskach? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Polski handlowiec pod lupą” w portalu rynekpracy.pl.

Redakcja
[

]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )

Więcej informacji prasowych portalu rynekpracy.pl znajdą Państwo w zakładce Dla mediów.

d2mhgnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhgnx