Trwa ładowanie...
dfqc6hr
20-10-2016 11:24

Hardt: RPP przyjmie opinię nt. budżetu 2017 na posiedzeniu w listopadzie

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przyjmie w listopadzie br. opinię na temat ustawy budżetowej na 2017 r., zapowiedział członek RPP łukasz Hardt.

dfqc6hr
dfqc6hr

"W listopadzie będziemy dyskutowali i przyjmowali opinię o ustawie budżetowej. Będziemy chcieli odnieść się m.in. do zarządzania długiem publicznym i tych założeń, które mogą mieć wpływ na politykę fiskalną" - powiedział Hardt podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące projektów ustaw frankowych odpowiedział, że NBP opiniował projekt, który wyszedł z Kancelarii Prezydenta.

"Uważam, że przewalutowanie kredytów byłoby poważnym czynnikiem ryzyka dla sektora bankowego. Hipotetycznie załóżmy, że przewalutujemy na złotego te kredyty to osoby te staną przed ryzykiem stopy procentowej. Nie mamy kredytów w Polsce o stałej stopie procentowej. Mam nadzieję, że nowy przewodniczący KNF będzie dążył do popularyzowania kredytów o stałej stopie procentowej. W tej chwili wszystkie kredyty hipoteczne oparte są o zmienną stopę procentową" - powiedział Hardt.

Kolejne spotkania RPP zaplanowano na 8-9 oraz na 22 listopada.

dfqc6hr

Sejm zdecydował dziś o skierowaniu projektu ustawy budżetowej na 2017 r. do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował po głosowaniu, że obecnie projekt budżetu zostanie przesłany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych, a poszczególne części - do innych komisji sejmowych. Komisje te mają przesłać swoje opinie do Komisji Finansów Publicznych do 4 listopada, a ta ma przyjąć sprawozdanie w sprawie budżetu do 2 grudnia.

Według wcześniej przedstawionego harmonogramu, drugie czytanie projektu w Sejmie przewidziano na 13 grudnia, na dzień następny - rozpatrzenie przez Komisję Finansów Publicznych ewentualnych poprawek zgłoszonych w II czytaniu. Trzecie czytanie i uchwalenie ustawy budżetowej miałoby miejsce 16 grudnia.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w przyszłym roku szacowane dochody wyniosą 325,4 mld zł, a wydatki nie będą wyższe niż 384,8 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy nie przekroczy 59,3 mld zł. Założony w ustawie wzrost gospodarczy wyniesie 3,6%, średnioroczna inflacja 1,3%, nominalny wzrost wynagrodzeń 5%, zatrudnienie wzrośnie o 0,7%, a spożycie prywatne (tj. w gospodarstwach domowych i sektorze instytucji niekomercyjnych) o 5,5%. Deficyt sektora finansów publicznych jest planowany na poziomie ok. 2,9%. PKB.

(ISBnews)

dfqc6hr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfqc6hr