Hausner: euro sprawą najwyższej rangi państwowej

Zwołanie przez prezydenta posiedzenia Rady Gabinetowej na temat działań służących spełnieniu kryteriów wejścia Polski do strefy euro to znak, że jest to sprawa najwyższej rangi państwowej - uważa prof. Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

Hausner: euro sprawą najwyższej rangi państwowej
Źródło zdjęć: © WP.PL

- Tam powinna być ona umiejscowiona, bo jest to sprawa najwyższej rangi państwowej - podkreślił prof. Hausner, który w poniedziałek uczestniczył w debacie z cyklu "Polska w drodze do euro", zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski w Krakowie.

Hausner zaznaczył, że należy do zwolenników wejścia Polski do strefy euro, ale zachowuje też krytycyzm. Dlatego uważa, że oprócz spełnienia kryteriów traktatu z Maastricht trzeba też wypełnić własne kryteria strukturalne, które pozwolą "w tym klubie zajmować odpowiednio dobre miejsce".

Według Hausnera obecnie nie należy pochopnie przedstawiać daty przyjęcia wspólnej waluty, bo jej określenie musi poprzedzić cały cykl działań związanych z dochodzeniem do euro.

- Jeżeli poważnie traktujemy sprawę, to wchodzimy w cykl przygotowań i nie zaczynałbym od ustalania daty końcowej, a raczej uzmysłowienia sobie, jakie prace muszą być wykonane i działania podjęte - powiedział Hausner.

Dodał, że jest przeciwnikiem rozpisywania referendum dotyczącego przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty, bowiem sprawa ta - jego zdaniem - była elementem i została zdecydowana w referendum akcesyjnym.

Tematem wtorkowego posiedzenia Rady Gabinetowej będzie polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro. Prezydent Bronisław Komorowski chce, by Polska do 2015 r. spełniła kryteria niezbędne do przyjęcia euro; decyzja w tej sprawie miałaby zapaść po wyborach parlamentarnych.

Prof. Andrzej Wojtyna, były członek Rady Polityki Pieniężnej i profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że bardzo ważna będzie merytoryczna dyskusja dotycząca euro, której zadaniem będzie przekonanie Polaków do wspólnej waluty.

- Kluczową sprawą jest, żeby zbudować platformę do tej dyskusji. W moim przekonaniu najważniejszą rolę w tym zakresie powinien odegrać Narodowy Bank Polski, ze względu na swoją apolityczność i merytoryczne przygotowanie eksperckie - ocenił.

- Mam nadzieję, że taki sygnał juto zostanie skierowany ze strony najwyższych organów w Polsce: rządu i prezydenta, ażeby prezes Belka zgodził się być gospodarzem tej dyskusji - dodał.

W jego ocenie realistyczny scenariusz przystąpienia Polski do strefy euro to koniec obecnej dekady - sam proces legislacyjny związany m.in. ze zmianą konstytucji oraz przygotowania formalno-prawne i ekonomiczne potrwają kilka lat.

Poniedziałkową debatę poprzedziło otwarcie wystawy "Euro, waluta europejska" w krakowskim oddziale NBP. Przygotowana przez Komisję Europejską we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim wystawa prezentuje historię Unii Gospodarczej i Walutowej, rolę wspólnej waluty w UE, warunki uczestnictwa w strefie euro oraz zabezpieczenia banknotów i monet euro.

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano gry edukacyjne oraz film animowany, dzięki którym poznają banknoty i monety euro. Wystawa będzie czynna od 26 lutego do 24 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)