Hiszpania zmieniła końcówkę sesji

Sesja Czwartkowa sesja rozpoczęła się w dobrych nastrojach. Pomimo nerwowej sytuacji w Grecji i Hiszpanii z poprzednich dni, inwestorzy zdali się wyczekiwać na popołudniowe oficjalne informacje o hiszpańskim budżecie.

Hiszpania zmieniła końcówkę sesji
Źródło zdjęć: © BM BPH

28.09.2012 | aktual.: 28.09.2012 09:26

W konsekwencji rynki większość dnia konsolidowały się na niewielkich plusach. W podobnych nastrojach przebiegały notowania w Warszawie. Niewiele wniosły również dość obficie pojawiające się dane makro. Gorsza od oczekiwań koniunktura w strefie euro została przyjęta neutralnie. Znaczący ruch indeksy wykonały dopiero po publikacji znacznie gorszego od oczekiwań odczytu dynamiki PKB z II kwartał w USA, która wyniosła 1,3% wobec oczekiwań 1,7%. Dodatkowo, o wiele słabszy okazał się poziom zamówień na dobra trwałego użytku. Nie wiele zmieniła niższa od oczekiwań liczba zasiłków dla bezrobotnych, która w ostatnim tygodniu ukształtowała się na poziomie 359 tys.

Po serii słabych danych indeksy wyznaczyły sesyjne minimum. Brak większej aktywności podaży spowodował jednak dość szybką reakcję popytu i notowania powróciły do poziomu sprzed publikacji. Sytuację diametralnie zmieniła konferencja prasowa rządu Hiszpanii w sprawi budżetu na 2013 r. Rząd M. Rajoy’a zatwierdził projekt budżetu zakładający cięcia wydatków i plan nowych reform, który między innymi zakłada reformę administracji i rynku pracy. Informacja zelektryzowała rynki finansowe w tym WGPW. Po mocnej fali wzrostów indeks szerokiego rynku zakończył dzień na 0,7% plusie a WIG20 na 0,8% plusie. Obroty na całym rynku sięgnęły 868 mln zł.

Sytuacja techniczna Wczoraj na wykresie indeksu WIG pokazała się biała świeca, nieposiadająca górnego cienia, co jest zapowiedzią dalszych wzrostów kursu. Biały korpus z czwartkowej sesji potwierdzony jest dodatkowo wzrostem wolumenu obrotu, co nakazuje interpretację, że dotychczasowe spadki kursu były jedynie korektą i rynek ponownie zwróci się przynajmniej w kierunku maksimów z ubiegłego tygodnia na 44 217 pkt lub wyżej. Istotnym poziomem oporu jest pułap 44 612 pkt, wynikający z wzajemnego położenia czarnych świec w trakcie ubiegłorocznych spadków z sierpnia.

Jednak w długoterminowym aspekcie technicznym, indeks WIG pokonał wszystkie maksima konsolidacji zapoczątkowanej przed rokiem, co stawia posiadaczy akcji w komfortowej sytuacji, pierwszy raz od dawna. Kurs indeksu WIG porusza się w kanale wzrostowym od końca maja, z dolnym ograniczeniem znajdującym się aktualnie na 42 000 pkt. Jak długo taki wzorzec utrzyma się, tak długo strona popytowa będzie w uprzywilejowanej sytuacji. Ważnym poziomem wsparcia w ramach w ramach trwającego ruchu wzrostowego jest początek luki wzrostowej z ubiegłego piątku, czyli poziom 43 047 pkt.

BM BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)