Trwa ładowanie...
ryba
27-11-2012 16:05

Hodowcy: Ceny karpia będą się wahały od 12 zł w hurcie do 15 zł w detalu

Ceny karpia wyhodowanego w Świętokrzyskiem będą wahały się od 12 zł w hurcie do 15 zł w detalu - poinformował prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Producentów Ryb Żywionych Metodą Tradycyjną Ziarnami Zbóż, Ryszard Zawadzki.

Hodowcy: Ceny karpia będą się wahały od 12 zł w hurcie do 15 zł w detaluŹródło: AFP
d7binfv

Zdaniem Zawadzkiego, rodzimym producentom zagraża import ryb z Litwy, Czech i Węgier. Jak powiedział PAP, "Czesi wożą go do Polski nawet za 7,90 zł za sztukę". Jego zdaniem tak niska cena spowodowana jest tym, że koszty hodowli w tych krajach są dużo niższe niż w Polsce. - Ryby hoduje się tam na granulatach i sztucznych paszach, u nas metodą naturalną - powiedział PAP.

Zdaniem dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prof. Andrzeja Kowalskiego, nie można jednak w ten sposób generalizować wszystkich dostawców. - Nie ma reguły. Po prostu jest większe prawdopodobieństwo, że ten tańszy karp z importu jest na granulatach - ocenił w rozmowie z PAP.

- W Polsce mamy zachowane te bardziej tradycyjne sposoby, łącznie z utrzymaniem całego reżimu technologicznego. Coraz częściej na świecie hodowla ryb zaczyna przypominać hodowlę kurczaków i wtedy jest to tańsze i jest konkurencja. Zabronić tego nie możemy - przyznał prof. Kowalski.

d7binfv

Zdaniem Ryszarda Zawadzkiego cykl hodowli karpia karmionego zbożem trwa trzy lata. "Takiego karpia można wyprodukować maksymalnie tonę z jednego hektara lustra wody. W przypadku granulatów mówimy o ilościach czterokrotnie wyższych". Jego zdaniem cykl hodowli na granulatach skraca się do 18 miesięcy.

Jak ocenił, świętokrzyscy hodowcy nie planują zmienić sposobu hodowli karpia. - Polska słynie z dobrej ekologicznej żywności - powiedział Zawadzki.

Rocznie Polska produkuje od 13 do 18 tys. ton karpia.

d7binfv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7binfv