Homeopatia nie działa? Naczelna Izba Lekarska chce obowiązkowych oznaczeń leków
Homeopatia to jedna z odmian medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na przekonaniu, że substancje powodujące określone objawy u osób zdrowych, powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne symptomy.
23.11.2016 | aktual.: 23.11.2016 14:13
Producenci leków homeopatycznych będą musieli umieszczać na opakowaniach oświadczenia, że nie istnieją dowody potwierdzające ich skuteczność terapeutyczną. Takie przepisy będą obowiązywać w USA, ale Naczelna Izba Lekarska chce, by podobną regulację wprowadzić także w Polsce.
Pismo w tej sprawie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i prezesa UOKiK-u Marka Niechciała wysłał we wtorek prezes NRL Maciej Hamankiewicz.
"Polscy konsumenci i pacjenci zasługują na ochronę przed wprowadzającymi w błąd praktykami, które nie wskazują na fakt, że produkty homeopatyczne nie posiadają naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność, a twierdzenia o ich skuteczności opierają się na powstałych w XVIII wieku teoriach, nieznajdujących uznania zdecydowanej większości środowisk naukowych" - przekonuje Hamankiewicz.
Jak podkreśla prezes NRL, Federalna Komisja Handlu USA uznała, że zamieszczane na opakowaniach leków homeopatycznych informacje, które odwołują się do tradycyjnych teorii homeopatycznych, wprowadzają konsumentów w błąd. Dlatego nakazała umieszczanie na opakowaniach informacji o braku potwierdzonych dowodów ich skuteczności.
"Pomimo że wyżej opisana decyzja zapadła w innym kraju, o odmiennym porządku prawnym, uważam, że powinna stać się przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce" - twierdzi Maciej Hamankiewicz.
"Po raz kolejny zwracam się więc w tej sprawie do kompetentnych organów państwa o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia polskim obywatelom odpowiedniej ochrony przed wykorzystywaniem ich niewiedzy na temat braku skuteczności produktów homeopatycznych" - apeluje.
Homeopatia to jedna z odmian medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na przekonaniu, że substancje powodujące określone objawy u osób zdrowych, powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne symptomy.
W praktyce leki homeopatyczne są rozcieńczone w tak dużym stopniu, że oryginalna substancja znajduje się w śladowej ilości lub zupełnie brakuje jej w gotowym produkcie. Dotychczas nie udowodniono naukowo działania homeopatii, a przedstawiane przez zwolenników tej metody leczenia przypadki ich pozytywnego wpływu są tłumaczone jako efekt placebo.