Trwa ładowanie...

Homeopatia nie działa? Naczelna Izba Lekarska chce obowiązkowych oznaczeń leków

Homeopatia to jedna z odmian medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na przekonaniu, że substancje powodujące określone objawy u osób zdrowych, powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne symptomy.

Homeopatia nie działa? Naczelna Izba Lekarska chce obowiązkowych oznaczeń lekówŹródło: WP.PL, fot: Barcode scaner © fresnel6 - Fotolia
d4c5fhk

Producenci leków homeopatycznych będą musieli umieszczać na opakowaniach oświadczenia, że nie istnieją dowody potwierdzające ich skuteczność terapeutyczną. Takie przepisy będą obowiązywać w USA, ale Naczelna Izba Lekarska chce, by podobną regulację wprowadzić także w Polsce.

Pismo w tej sprawie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i prezesa UOKiK-u Marka Niechciała wysłał we wtorek prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

"Polscy konsumenci i pacjenci zasługują na ochronę przed wprowadzającymi w błąd praktykami, które nie wskazują na fakt, że produkty homeopatyczne nie posiadają naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność, a twierdzenia o ich skuteczności opierają się na powstałych w XVIII wieku teoriach, nieznajdujących uznania zdecydowanej większości środowisk naukowych" - przekonuje Hamankiewicz.

d4c5fhk

Jak podkreśla prezes NRL, Federalna Komisja Handlu USA uznała, że zamieszczane na opakowaniach leków homeopatycznych informacje, które odwołują się do tradycyjnych teorii homeopatycznych, wprowadzają konsumentów w błąd. Dlatego nakazała umieszczanie na opakowaniach informacji o braku potwierdzonych dowodów ich skuteczności.

"Pomimo że wyżej opisana decyzja zapadła w innym kraju, o odmiennym porządku prawnym, uważam, że powinna stać się przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce" - twierdzi Maciej Hamankiewicz.

"Po raz kolejny zwracam się więc w tej sprawie do kompetentnych organów państwa o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia polskim obywatelom odpowiedniej ochrony przed wykorzystywaniem ich niewiedzy na temat braku skuteczności produktów homeopatycznych" - apeluje.

Homeopatia to jedna z odmian medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na przekonaniu, że substancje powodujące określone objawy u osób zdrowych, powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne symptomy.

W praktyce leki homeopatyczne są rozcieńczone w tak dużym stopniu, że oryginalna substancja znajduje się w śladowej ilości lub zupełnie brakuje jej w gotowym produkcie. Dotychczas nie udowodniono naukowo działania homeopatii, a przedstawiane przez zwolenników tej metody leczenia przypadki ich pozytywnego wpływu są tłumaczone jako efekt placebo.

d4c5fhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c5fhk