Trwa ładowanie...

Hu Jintao: obydwie strony powinny zachować dobrą wolę

Przed wtorkową wizytą w Waszyngtonie prezydent Chin Hu Jintao udzielił w niedzielę wywiadów amerykańskim dziennikom "The New York Times" i "The Wall Street Journal", w których wspomniał o "różnicach zdań" między USA a Chinami i o Korei Północnej.

Share
Hu Jintao: obydwie strony powinny zachować dobrą wolęŹródło: AFP
d1kykt5

Przed wtorkową wizytą w Waszyngtonie prezydent Chin Hu Jintao udzielił wywiadów amerykańskim dziennikom "The New York Times" i "The Wall Street Journal", w których wspomniał o "różnicach zdań" między USA a Chinami i o Korei Północnej.

Hu, który złoży w Waszyngtonie wizytę państwową we wtorek wspomniał o "delikatnych kwestiach" i "różnicach zdań", które ciążą nad relacjami amerykańsko - chińskimi, ale nie sprecyzował, o jakie kwestie i różnice zdań chodzi.

Agencja AFP wylicza jednak kwestie sporne, które mogą być przedmiotem dyskusji: zaniżanie kursu chińskiej waluty, spory handlowe, sprzedaż amerykańskiej broni Tajwanowi, wizyty Dalajlamy XIV w USA, nagroda Nobla dla chińskiego dysydenta Liu Xiaobo, ograniczanie przez rząd wolności słowa w internecie, rywalizacja obu krajów w rejonie Pacyfiku, zachowanie Korei Płn.

d1kykt5

- Obydwie strony powinny zachować dobrą wolę, wzmocnić wymianę (między Chinami a USA), wzmocnić wzajemne zaufanie i poszukiwać płaszczyzn porozumienia - powiedział prezydent Chin dziennikarzom NYT i WSJ.

Hu dodał też, że jego zdaniem nadszedł czas na odnowienie dialogu z Koreą Płn. - Dzięki połączonym wysiłkom Chin i innych (krajów) pojawiły się oznaki uspokojenia - powiedział Hu o sytuacji na Półwyspie Koreańskim, która była bardzo napięta po ostrzelaniu przez Koreę Płn. w listopadzie ubiegłego roku południowokoreańskiej wyspy ogniem artyleryjskim.

Wizyta Hu w USA potrwa od wtorku do piątku; prezydent Chin weźmie udział w oficjalnym bankiecie wydanym na jego cześć przez prezydenta USA Baracka Obamę, a po Waszyngtonie odwiedzi Chicago.

d1kykt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kykt5
d1kykt5