Trwa ładowanie...
06-11-2007 15:04

Humanista nie taki zły

Do inżynierów należy rynek pracy - tak przekonują specjaliści od zatrudnienia. A co z humanistami? Okazuje się, że również oni mogą liczyć na zainteresowanie ze strony pracodawców.

Humanista nie taki zły
d3mfsdk
d3mfsdk

Do inżynierów należy rynek pracy - tak przekonują specjaliści od zatrudnienia. A co z humanistami? Okazuje się, że również oni mogą liczyć na zainteresowanie ze strony pracodawców. Nie powinny mieć problemów osoby, które pomyślą o specjalizacji i dostosują się do oczekiwań przyszłych szefów.

Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć dziennikarze, specjaliści od PR. Zdaniem specjalistów, wszystkie większe firmy mają już działy, w którch pracują osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami, czy przygotowanie strategii reklamowych lub akcji społecznych.
- To czas speców od PR. Przedstawiciele firm, instytucji, czy urzędów powtarzają, że chcąc funkcjonować na rynku, muszą zainwestować w swój wizerunek. Mamy wiele ofert dla PR-owców. Poszukiwani są też psychologowie, którzy mogliby pracować w firmach rekrutacyjnych. Niektóre firmy utworzyły stanowiska dla psychologów, którzy mają świadczyć usługi psychologiczne dla pracowników. To coraz częstsze zjawisko w firmach...
Firmy szukają też trenerów, często z wykształceniem psychologicznym. Mają oni uczyć pracowników technik np. argumentowania, czy przemawiania publicznego. Ostatnio kogoś takiego szukały firmy ubezpieczeniowe - mówi Milena Kurdziel, doradca rekrutacyjny w znanej firmie headhunterskiej.

Absolwenci filologii również nie powinni bać się o zatrudninie, nawet jeśli nie chcą pracować w szkole.
- Mogą pracować jako tłumacze. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami językowymi raczej nie narzekają na brak pracy - dodaje Milena Kurdziel.

Firmy reklamowe wręcz biją się o pracowników kreatywnych. - Jako copywriterzy lepiej sprawdzają się osoby z wykształceniem humanistycznym, z ponadprzeciętną wyobraźnią. Pracę znajdą u nas osoby najlepsze. Ukończona szkoła jest sprawą ważną, ale nie najważniejszą. Pracują u nas osoby po filologiach, psychologii, mamy też psychologów. Akurat w naszej firmie inżynierowie są w mniejszości - tłumaczy Sebastian Hyra, szef agecncji rekalmowej Art-Style.

Zdaniem specjalistów wykształcenie humanistyczne może być atutem. Osoby, które nie mają ścisłych umysłówe muszą się jednak

d3mfsdk

- Wykształcenie humanistyczne bywa atutem przy szukaniu pracy - mówi "Gazecie Wyborczej" Ewa Wojtowicz, doradca zawodowy z Centrum Pracy i Kariery SWPS. - Pracodawcy cenią humanistów za znajomość języków, wiedzę o świecie społecznym oraz elastyczność. Atutem humanistów jest umiejętność przystosowywania się do zmian.

- Z drugiej strony, humaniści najczęściej muszą się doszkalać i przekwalifikowywać. Sam język nie wystarczy - dodaje Maria Falkiewicz, doradca personalny Centrum Personelu Czasowego "Staff".

Gazeta przypomina, że ofert dla humanistów nie brakowało na targach pracy. Na ostatniej tego typu imprezie najwięcej ofert dotyczyło pracy i praktyk w sektorze doradztwa zawodowego, outsourcingu, rekrutacji i selekcji oraz szeroko pojętego zarządzania zasobami ludzkimi.
- Poszukiwani byli korektorzy i tłumacze, psychologowie i pedagodzy do pracy w żłobkach czy poradniach, a także wolontariusze chętni do współpracy z organizacjami ukierunkowanymi na ochronę środowiska naturalnego oraz pomoc dzieciom, kobietom czy niepełnosprawnym - mówi gazecie Ewa Wojtowicz. - Największe zainteresowanie wśród studentów wzbudziły oferty pracy w dziennikarstwie internetowym, praca czasowa w sektorze ochrony, doradztwie finansowym, ubezpieczeniach, hotelarstwie i gastronomii.

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk