I jak tu robić biznes?

Nawet 20 instytucji może kontrolować każdą z działających w Polsce
firm. Dla małych przedsiębiorców to koszmar tym bardziej, że kontrole trwają czasem latami -
czytamy w "Dzienniku Polskim".

I jak tu robić biznes?
Źródło zdjęć: © © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Jednocześnie, z powodu zmieniających się ciągle przepisów, przedsiębiorcy nie znają ani kompetencji służb, ani kar, jakie potencjalni kontrolerzy mogą na nich nałożyć.

- To jeden z głównych powodów wysokiego bezrobocia, rozrostu szarej strefy i spowolnienia gospodarczego - uważa Kazimierz Czekaj, prezes Jurajskiej Izby Gospodarczej, piekarz z Zabierzowa, a zarazem radny wojewódzki (PO). W imieniu małych i średnich firm zaapelował do ministra gospodarki, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, o "stworzenie listy instytucji, mających prawo kontrolować przedsiębiorców, z podaniem zakresu ich kompetencji oraz sankcji".

Przedsiębiorców w Polsce mogą kontrolować: urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej, ZUS, inspekcja pracy, inspekcja handlowa, sanepid, inspektorzy jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, urząd miar, inspektorzy ochrony środowiska, inspektorzy ochrony danych osobowych, urzędnicy ochrony konkurencji i konsumentów, inspektorzy dozoru technicznego, inspektorzy transportu drogowego, inspektorzy weterynarii. Kompetencje niektórych służb się nakładają, inne są absurdalnie podzielone - czytamy w gazecie.

Wprowadzenie Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej odrobinę ułatwiło życie przedsiębiorcom. Dzięki postanowieniu, że w danym czasie może trwać jedna kontrola w firmie oraz wprowadzeniu pojęcia "uzasadnionego interesu przedsiębiorcy", kontrolowani lepiej radzą sobie z inspekcjami. W praktyce jednak przedsiębiorca zdany jest często na widzimisię kontrolera. Co jakiś czas słyszymy o "zabiciu" firmy poprzez trwające w nieskończoność kontrole. Głośna była sprawa Centrum Handlowego Nexa z Lubelszczyzny, któremu urząd skarbowy zablokował 30 mln zł należnego zwrotu VAT-u. Właściciel musiał więc zwolnić 155 osób.

JK

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (106)