IBnGR: nie wiadomo ile w Polsce jest przedsiębiorstw

Nie wiadomo ile w Polsce jest przedsiębiorstw, szczególnie firm małych i mikro. GUS opiera swoje publikacje na nieaktualnych danych - poinformował podczas wtorkowej konferencji prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz.

IBnGR: nie wiadomo ile w Polsce jest przedsiębiorstw
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

- Wydaje mi się, że zbliżamy się do punktu, w którym trzeba to wszystko uporządkować (...) To jest sytuacja niedopuszczalna, a sprawa jest poważna - powiedział Wyżnikiewicz w Senacie podczas konferencji "Mikro jest piękne".

Z podanych przez niego danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2009 r. numer REGON miało ponad 3,7 mln firm, w tym 2,8 mln osób fizycznych. Natomiast z danych resortu gospodarki wynika, że firm jest ok. 1,7 mln.

- Dane REGON nie przystają do rzeczywistości. (...) GUS przeszacowuje tę liczbę mniej więcej o połowę. Tak naprawdę firm w Polsce jest znacznie mniej - powiedział Wyżnikiewicz. Wyjaśnił, że REGON to rejestr gospodarki narodowej, używany do celów badań statystycznych, który jednak nie jest aktualizowany.

- Jeżeli ktoś zaprzestanie działalności gospodarczej, to ma obowiązek zgłoszenia tego w urzędzie statystycznym, ale zdecydowana większość tego nie robi - poinformował.

Dodał, że REGON jest "olbrzymim śmietnikiem", który jest szkodliwy - powoduje, że za dobrą monetę przyjmowane są informacje nieprawdziwe. - Czas skończyć z tą fikcją. Trudno sobie wyobrazić, że w epoce powszechnej informatyzacji i postępu technicznego (...) państwowy urząd statystyczny nie potrafi powiedzieć ile w Polsce jest przedsiębiorstw - ocenił.

Jego zdaniem, zafałszowana liczba firm rodzi kłopoty dla polityki gospodarczej, związane np. z wielkością środków kierowanych do przedsiębiorstw, czy planowaniem rozwoju regionalnego lub lokalnego.

Wyżnikiewicz wskazał, że do obliczenia liczby firm można posłużyć się rejestrami ubezpieczonych w ZUS lub rejestrami podatników.

- Dobrym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie spisu powszechnego przedsiębiorstw. REGON zostałby wyczyszczony, a opinia społeczna znałaby prawdziwe rozmiary przedsiębiorczości - zasugerował.

Wyżnikiewicz skrytykował też obowiązującą definicję mikroprzedsiębiorstwa (firmy zatrudniające do 9 osób - PAP) i stworzenie tzw. sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw - PAP). Według niego nieporozumieniem jest "mieszanie ich" z małymi i średnimi firmami, które zatrudniają odpowiednio do 49 osób i 250 osób.

Prezes IBnGR powiedział, że mikrofirmy odgrywają olbrzymie znaczenie w kategorii MSP, bo stanowią 95 proc. wszystkich. - To masa krytyczna, która przyczynia się do wzrostu gospodarczego - powiedział.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)