Trwa ładowanie...
dakm758

IDM pisze list do MSP i stawia pytania o strategię dla giełdy

13.03. Warszawa (PAP) - Izba Domów Maklerskich w swoim piśmie do ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego stawia pytania o sens prowadzenia przez warszawską GPW ekspansji...

dakm758
dakm758

13.03. Warszawa (PAP) - Izba Domów Maklerskich w swoim piśmie do ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego stawia pytania o sens prowadzenia przez warszawską GPW (Zobacz notowania spółki ») ekspansji międzynarodowej, co może odbywać się kosztem lokalnych maklerów, inwestorów i emitentów.

W opinii IDM istotne wydaje się dzisiaj podjęcie merytorycznej dyskusji z Ministerstwem Skarbu Państwa na temat roku GPW na rynku kapitałowym, jej odpowiedzialności i powinności wobec krajowych uczestników, w tym inwestorów, domów maklerskich i emitentów.

Przyjęta pod koniec grudnia strategia GPW zakłada m.in. maksymalizację wykorzystania dotychczasowych źródeł wzrostu grupy kapitałowej GPW w celu osiągnięcia znaczącej pozycji na europejskim rynku kapitałowym. Strategia wymienia m.in. opcję połączenia z Giełdą Wiedeńską CEESEG, inwestycję w europejską platformę MTF Acquis Exchange oraz dalszą dywersyfikację międzynarodową m.in. w Afryce.

"Obawę całej branży budzi fakt, czy koszty ekspansji międzynarodowej GPW, które będą musiały zostać sfinansowane przez krajowych interesariuszy GPW, nie okażą się istotnym ciężarem, negatywnie wpływającym na potencjał rozwoju polskiego rynku kapitałowego oraz możliwości krajowej branży maklerskiej" - napisano w piśmie IDM do resortu skarbu.

dakm758

IDM zwraca uwagę, że w 2012 roku branża maklerska w Polsce miała 66 mln zł straty na działalności maklerskiej, a w 2013 roku zysk całej branży z tej działalności wyniósł łącznie 35 mln zł.

Izba Domów Maklerskich ocenia, że obecne wysokie opłaty infrastruktury rynku kapitałowego w Warszawie powodują, że koszty inwestowania w Polsce są znacznie wyższe niż na innych parkietach europejskich.

"Pilnie więc potrzebne są rozwiązania, które będą miały wyraźny wpływ z jednej strony na obniżenie wysokości kosztów ponoszonych obecnie przez firmy inwestycyjne, z drugiej zaś wspierające obrót i płynnośc, co jest jednym z ważnych elementów konkurencyjności rynku kapitałowego" - napisano w piśmie do MSP.

W swoich liście IDM stawia osiem pytań do ministra skarbu, w tym m.in. jakie będą kluczowe korzyści z międzynarodowej ekspansji GPW dla krajowego rynku kapitałowego i krajowych przedsiębiorstw, jakie będą maksymalne koszty tej ekspansji, czy ekspansja międzynarodowa GPW umożliwi obniżkę opłat transakcyjnych na krajowym rynku oraz jak międzynarodowa ekspansja będzie wpływać na misję GPW, czyli zwiększanie efektywności polskiego rynku kapitałowego.

dakm758

IDM pyta też, jakie są główne ryzyka inwestycji w CEESEG i jak GPW zamierza minimalizować te ryzyka, a także jak połączenie z CEESEG wpłynie na strukturę akcjonariatu GPW i możliwość długoterminowego zabezpieczenia interesów krajowych podmiotów.

Kolejne pytanie dotyczy celu inwestycji GPW w platformę MTF Aquis Exchange. IDM uważa, że bez możliwości przeprowadzania transakcji polskich i amerykańskich spółek na tej platformie nie ma istotnych korzyści tej inwestycji dla krajowych interesariuszy GPW.

I na koniec IDM pyta o cel wydatkowania kapitału przez GPW w Afryce i dlaczego GPW nie chce tego kapitału zainwestować w Polsce lub pozwolić na takie inwestycje krajowym domom maklerskim poprzez obniżkę opłat. (PAP)

pr/

dakm758
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dakm758