Trwa ładowanie...
d28mf34

IKS "Solino" planuje eksploatację nowych komór solnych

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) "Solino", spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen, planuje rozbudowę infrastruktury technologicznej pozwalającej na eksploatację nowych komór w pokładach solnych kopalni Mogilno I. Celem jest pozyskiwanie większej ilość solanki.

Share
d28mf34

Planowane w IKS inwestycje mają jednocześnie dostosować znajdujące się tam podziemne magazyny do składowania strategicznych rezerw ropy naftowej i paliw do wymogów nowej ustawy o zapasach, które będą obowiązywały od 2018 r. Magazyny znajdują się ok. 350 metrów pod ziemią w wyeksploatowanych kawernach solnych kopalni Góra i działają od 2002 r.

Jak poinformowała w piątek spółka, inwestycje realizowane w ramach strategii kawernowej grupy PKN Orlen, są "szczególnie ważne w kontekście wyczerpujących się zasobów solnych w dotychczas eksploatowanych komorach odwierconych w latach 80. XX wieku". "Nowe otwory na odnowienie frontu solankowego przedłużą możliwość eksploatacji pokładów soli Mogilno I i jednocześnie zapewnią sprawne funkcjonowanie podziemnych magazynów węglowodorów zgodnie z wymogami ustawowymi na 2018 r." - podkreśliły IKS.

Według znowelizowanych w maju 2014 r. regulacji, dotyczących zapasów obowiązkowych ropy i paliw, infrastruktura logistyczna od 1 stycznia 2018 r. będzie musiała spełniać wymagania techniczne pozwalające na wytłoczenie rezerw paliw w ciągu 90 dni, a ropy naftowej w ciągu 150 dni. Od 2024 r. wymagania te zostaną zaostrzone i również ropa będzie musiała być wytłaczana w ciągu 90 dni.

d28mf34

Jak zaznaczyły IKS, spółka posiada już pozwolenie na budowę infrastruktury dla większości nowych otworów, które zostały wywiercone by móc pozyskać większą ilość solanki. W lipcu 2014 r. uzyskana została decyzja środowiskowa, a w styczniu 2015 r. decyzja lokalizacyjna niezbędna do realizacji inwestycji. Zakres prac obejmować będzie m.in. wykonanie rurociągów technologicznych wody przemysłowej, solanki oraz oleju solarowego, służącego do izolacji stropu kawerny, czyli oddzieleniu skały solnej od solanki. "Najprawdopodobniej w kwietniu rozpocznie się proces przetargowy, który wyłoni wykonawcę inwestycji" - podała spółka.

W lutym PKN Orlen informował, że rozbudowywany od 2011 r. podziemny magazyn ropy i paliw IKS osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln metrów sześc. Obecnie spółka ta posiada w Polsce 57 proc. pojemności magazynowych ropy naftowej oraz 46 proc. paliw płynnych.

W grudniu 2014 r. zarząd IKS przedstawił m.in. analizę krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dotyczącą podziemnych magazynów spółki w Górze, gdzie przechowywane są zapasy interwencyjne ropy i paliw w 10 kawernach o łącznej pojemności ponad 5,37 mln metrów sześc. Według tej analizy, wszystkie tamtejsze kawerny mają orzeczenia i ekspertyzy o ich technicznej sprawności i szczelności, a potencjał magazynowy na poziomie ponad 6,13 mln metrów sześc. "jest maksymalną i optymalną pojemnością tego magazynu, pozwalającą na jego sprawne i bezpieczne funkcjonowanie przez wiele lat".

IKS są największym w Polsce producentem solanki - w ciągu roku jest to ok. 9 mln metrów sześć. Solanka przesyłana jest do krajowych zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław.

d28mf34

Podziel się opinią

Share
d28mf34
d28mf34