Trwa ładowanie...
d2a42fr

Ile faktycznie zarabia kapelan w szpitalu? Kuria odpiera zarzuty ws. "ordynatorskich pensji" księży

Nie od 6,5 do 7,5 tys. zł, a znacznie poniżej 900 zł wynoszą zarobki szpitalnego kapelana. Kuria Diecezji Płockiej, jak i publiczny szpital w Makowie Mazowieckim, dementują informacje, jakie ostatnio ukazały się w tabloidzie.
Share
Zarobki szpitalnego kapelana wynoszą poniżej 900 zł
Zarobki szpitalnego kapelana wynoszą poniżej 900 zł Źródło: iStock.com
d2a42fr

Nie ma pieniędzy na rezydentów, ale NFZ wydaje jednak nawet 60 mln zł rocznie na kapelanów – szacował "Super Express".

Jak podał tabloid, opierając się na nieoficjalnych informacjach, pensję ordynatorską - czyli 6,5 tys. zł do 7,5 tys. zł - miał rzekomo pobierać proboszcz z Makowa Mazowieckiego, który otrzymał etat kapelana w miejscowym szpitalu.

Na publikację dziennika zareagowała zarówno Kuria, jak i władze opisanego w tekście szpitala. W przesłanym nam piśmie, Kuria Diecezji Płockiej, pod którą podlega parafia w Makowie Mazowieckim, dementuje informacje gazety.

d2a42fr

Ile więc zarabia wspomniany kapelan? Znacznie mniej. Jak czytamy w sprostowaniu rzecznika Kurii Diecezjalnej Płockiej dr Elżbiety Grzybowskiej, rzeczywiste zarobki księdza proboszcza wynoszą dokładnie 874,86 zł.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: WP

Potwierdza to w piśmie również dyrekcja szpitala. W przesłanym nam dokumencie Jerzy Wielgolewski, dyrektor SPZOZ ZZ w Makowie Mazowieckim, pisze, że podana w artykule "SE" pt. "Brakuje milionów na lekarzy, a są na kapelanów" informacja, jest nie tylko niesprawdzona i nierzetelna, ale przede wszystkim nieprawdziwa.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: WP

"Kwota, jaką szpital przekazuje dla duchownego, jest wielokrotnie niższa i nie przekracza 1225,36 zł brutto miesięcznie. Kwota ta składa się z wynagrodzenia podstawowego oraz dodatku stażowego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wynagrodzenie netto za m-c grudzień wyniosło 874,86 zł" - pisze w sprostowaniu dyrektor Wielgolewski.

d2a42fr

Podziel się opinią

Share
d2a42fr
d2a42fr