Trwa ładowanie...
zarobki

Ile można zarobić w Niemczech. Najgorzej płacą blisko polskiej granicy

To, ile zarabiasz w Niemczech, może zależeć od miejsca zamieszkania. Ciągle najniższe zarobki są na wschodzie kraju. Ale nie tylko.

Share
Ile można zarobić w Niemczech. Najgorzej płacą blisko polskiej granicy
Źródło: Shutterstock.com, fot: Shutterstock/Firma V
d1j24w0

Wysokość zarobków w Niemczech jest mocno powiązana z regionem. O wiele mniej zarabiają mieszkańcy wschodnich landów - wynika z danych Federalnej Agencji Pracy (BA) z grudnia 2017 r. Najmniej, bo przeciętnie 2183 euro brutto miesięcznie zarabiają pełnoetatowi pracownicy w Goerlitz (Saksonia). Najwięcej – 4635 euro – mieszkańcy Ingolstadt w Bawarii.

Z kolei w zestawieniu krajów związkowych najlepiej wypadł Hamburg, gdzie pracownik zarabia średnio 3619 euro. Kolejna w statystyce jest Badenia-Wirtembergia (3546 euro) i Hesja (3494 euro). Na szarym końcu znalazła się Meklemburgia-Pomorze Przednie (2391 euro). Niewiele lepiej jest w Turyngii (2459 euro) i Saksonii (2479 euro).

Zobacz też: Kiedy polska pensja dogoni niemiecką:

Średnia w całym kraju wynosiła pod koniec ubiegłego roku 3209 euro i była wyższa niż w grudniu 2016. Wtedy przeciętny Niemiec zarabiał 3133 euro. W dalszym ciągu pracownicy w byłej NRD otrzymują o wiele mniej niż zatrudnieni na zachodzie kraju – wynika z analizy. Różnica wynosi ponad 700 euro. Podczas gdy w zachodnich landach przeciętny zarobek wyvosił 3339 euro, we wschodnich (w tym w Berlinie) już tylko 2600 euro.

d1j24w0

Ekspertka ds. rynku pracy Sabine Zimmermann określiła różnice między wschodem a zachodem kraju „haniebnymi”. Również w zachodniej części Niemiec są regiony, które pozostają daleko w tyle. – Jeśli rząd poważnie podchodzi do deklarowanego celu, jakim jest wspieranie równych warunków życia i pracy we wszystkich regionach, musi przystąpić do działania – powiedziała Zimmermann. Konieczne jest wzmocnienie umów zbiorowych i ich mocy wiążącej. Płaca minimalna powinna wzrosnąć do 12 euro za godzinę i należałoby wyrugować zatrudnianie ludzi jako pracowników najemnych – domaga się ekspertka.

O wysokości zarobków w regionie decyduje wiele czynników, m.in. obecność zakładów z dobrze płatnymi stanowiskami, kwalifikacje pracowników. Sam poziom zarobków nie mówi jednak wszystkiego – poziom życia zależy również od kosztów utrzymania (czynszu, cen żywności itp.), których wysokość jest zróżnicowana regionalnie.

d1j24w0

Podziel się opinią

Share
d1j24w0
d1j24w0