Trwa ładowanie...

Ile pieniędzy jest w Polsce. NBP podaje dane

W Polsce w obiegu jest 2,04 mld banknotów. Z czego aż blisko 1,3 mld to stuzłotówki – podaje Narodowy Bank Polski.

Share
Ile pieniędzy jest w Polsce. NBP podaje dane
Źródło: WP.PL
d1c69ez

Wartość wszystkich pozostających w obiegu banknotów to 202,8 mld zł. Dokładnie tyle papierowych pieniędzy jest w portfelach i kieszeniach Polaków.

Wśród nich najmniej popularnym jest banknot 500 zł. Ale i tak w Polsce jest 10,6 mln sztuk tego pieniądza. Można by pomyśleć, że nie ma ich prawie wcale, gdyż właściciele pięciusetzłotówek sprzedają je na internetowych aukcjach. Oczywiście po cenie wyższej, niż 500 zł.

W ciągu dziesięciu lat liczba banknotów w Polsce uległa podwojeniu. Jeszcze w 2008 r. było ich „tylko” 1,03 mld. Jeszcze bardziej zwiększyła się ich wartość, bo dekadę temu mieliśmy w portfelach 88,2 mld zł.

Nowy banknot 500 zł. Zobacz, jak będzie wyglądał

Średnia długość życia papierowego pieniądza w Polsce to 368 dni. Po takim czasie trafia on z powrotem do Narodowego Banku Polskiego. Ale w pierwszych dwóch kwartałach tego roku ich żywot był jeszcze krótszy. W I kwartale wynosił 358 dni, a w II – już tylko 352.

Narodowy Bank Polski posiada wyłączne prawo emitowania pieniędzy w Polsce. Dokładniej ustawa mówi o „znakach pieniężnych”. Pojęcie te obejmuje banknoty i monety.

Pamiętajmy, że zużyte lub uszkodzone banknoty i monety możemy wymienić w kasie dowolnego banku w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1c69ez

Podziel się opinią

Share
d1c69ez
d1c69ez