ycipk-2zzb85

Ile prądu zużywa klimatyzacja, a ile wiatrak. Oto, który sposób jest tańszy

Czerwcowe upały dają się we znaki. W takie dni myślimy, jak choć odrobinę obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Wyciągamy z piwnic wentylatory albo włączamy klimatyzację. Pytanie: za co zapłacimy mniej?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ile prądu zużywa klimatyzacja, a ile wiatrak. Oto, który sposób jest tańszy
(East News, Fot: Wojtek Laski/East News)
ycipk-2zzb85

Jak czytamy na branżowych portalach, przyjęło się, że do schłodzenia 35-metrowego pomieszczenia potrzeba klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kilowata. Takie urządzenie zużywa w codziennej eksploatacji około 0,3-0,8 kilowatogodziny.

Według Urzędu Regulacji Energetyki średnia cena prądu dla gospodarstw domowych to około 50 groszy za kilowatogodzinę. Prosty rachunek pokazuje nam, że godzina pracy wentylacji to koszt od 15 do 40 groszy.

Czytaj też: Ceny prądu zamrożone od lipca. Wiadomo, kiedy będą wypłacane rekompensaty

ycipk-2zzb85

To liczby dużo większe niż w przypadku wiatraka pokojowego. Przeciętny, stojący wentylator do mieszkania ma moc zaledwie 0,04 kilowata. Zużyje więc na najmocniejszym biegu 0,04 kilowatogodziny. Czyli za godzinę pracy takiego urządzenia będziemy musieli zapłacić 2 grosze.

Obejrzyj też: Po uwolnieniu cen prądu wzrost kosztów nawet o połowę

To ponad siedem razy mniej niż kosztuje włączenie klimatyzacji. I to uwzględniając najbardziej opytmistyczny scenariusz, w którym klimatyzator zużywa energię na poziomie 0,3 kilowatogodziny, a nie 0,8 kilowatogodziny, bo wtedy przewaga wentylatora byłaby jeszcze większa.

ycipk-2zzb85

Czytaj też: Ceny prądu ostro w górę. Samorządowcy tracą cierpliwość

Innymi słowy: jeśli chcemy schłodzić 35-metrowe pomieszczenie, to dopiero uruchomienie siedmiu wiatraków oznaczałoby porównywalne koszty, co w przypadku klimatyzacji.

Czytaj też: Ceny prądu. Minister może nie dotrzymać danego nam słowa. Wysokość rachunków nadal jak enigma

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2zzb85
Polub WP Finanse
ycipk-2zzb85
ycipk-2zzb85
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2zzb85