Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Da się z tego wyżyć?

Osoba, która straciła pracę, a wraz z nią źródło utrzymania, może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Prawo do zasiłku nie przysługuje jednak każdemu bezrobotnemu.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Da się z tego wyżyć?
Źródło zdjęć: © © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

Kwestie związane z zasiłkami dla osób bezrobotnych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami bezrobotny może otrzymać zasiłek tylko wówczas, gdy nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Świadczenie to może otrzymać osoba, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania jako bezrobotna, łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona i zarabiała przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę albo opłacała składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zasiłek dla bezrobotnych można pobierać przez 6 lub 12 miesięcy. Na wypłatę świadczenia przez pół roku mogą liczyć bezrobotni mieszkający na terenie powiatu, w którym stopa bezrobocia dnia 30 czerwca roku poprzedzającego nie przekraczała 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Prawo do wypłaty zasiłku przez rok mają bezrobotni mieszkający w powiatach o wyższym bezrobociu. Bez względu na miejsce zamieszkania przez rok mogą otrzymywać zasiłek bezrobotni, którzy ukończyli 50 lat i mają przepracowane co najmniej 20 lat.

Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy osoby bezrobotnej oraz czasu pobierania świadczenia. Kwotę zasiłku ustala się raz w roku (1 czerwca), a przy jej wyliczaniu uwzględnia się wartość inflacji. Od 1 czerwca 2013 r. przez trzy pierwsze miesiące pobierania zasiłku pracownicy otrzymują 823,60 zł brutto miesięcznie, a przez kolejne miesiące - 646,70 zł.

ES /AK/WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (231)