Trwa ładowanie...
d4g3km5

Ile zarabiają Polacy po pięćdziesiątce? Wyniki badania

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2015 wzięło udział ponad 12 tys. osób, które ukończyły 50. rok życia. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 3,9 tys. zł brutto miesięcznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ile zarabiają Polacy po pięćdziesiątce? Wyniki badania
(Eastnews, Fot: Adam Tuchlinski/REPORTER)
d4g3km5

3,9 tys. zł brutto wynosi przeciętne wynagrodzenie Polaków, którzy mają co najmniej 50 lat, wynika z badania firmy Sedlak & Sedlak. Zarobki w tej grupie wiekowej w największym stopniu zależą od stanowiska i branży. Kobiety otrzymują przeciętnie 800 zł mniej niż mężczyźni.

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2015 wzięło udział ponad 12 tys. osób, które ukończyły 50. rok życia. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 3,9 tys. zł brutto miesięcznie, a zarobki połowy z nich mieściły się w przedziale 2,8 - 6 tys. zł.
Tak jak w przypadku innych grup wiekowych, w grupie 50+ znacznie lepiej uposażeni są mężczyźni, którzy zarabiają przeciętnie 4,3 tys. zł brutto, podczas gdy kobiety tylko 3,5 tys. zł. Co czwarty mężczyzna w wielu 50 lat i więcej zarabia przynajmniej 6850 tys. zł, a w przypadku 25 proc. najlepiej zarabiających kobiet minimalne wynagrodzenie wynosi 5 tys. zł brutto.

W przypadku pracowników po 50. roku życia najwyższą medianę wynagrodzeń - wynoszącą 5 tys. zł brutto - odnotowano w województwie mazowieckim. "Zaskakuje fakt, że województwem z najniższą medianą płac w opisywanej grupie okazało się województwo lubuskie" - piszą autorzy raportu. Przeciętne zarobki wyniosły tam 3450 zł brutto i były niższe niż w województwach ze ściany wschodniej.

Z informacji zebranych przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że osoby po 50. roku życia zatrudnione na stanowiskach sprzedawca/kasjer oraz magazynier zarabiały w 2015 roku odpowiednio: 2070 i 2580 zł brutto. Z kolei przeciętne zarobki księgowych wyniosły 3 tys. zł, głównych księgowych 5,5 tys. zł, a kierowników budowy - 5,6 tys. zł brutto miesięcznie.
Pracownicy po pięćdziesiątce zarabiali w 2015 roku najwięcej w branży IT. Mediana płac zatrudnionych tam osób wyniosła 7,5 tys. zł brutto. Pracownicy bankowości otrzymywali przeciętnie 5450 zł, energetyki i ciepłownictwa - 4,8 tys. zł. Z kolei w sektorze usług dla ludności przeciętne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 3,2 zł brutto miesięcznie.

Firma Sedlak & Sedlak zajmuje się badaniem rynku pracy w Polsce i jest organizatorem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

d4g3km5

Podziel się opinią

Share
d4g3km5
d4g3km5