Trwa ładowanie...

Im lepiej znasz języki obce, tym więcej zarobisz. Potwierdzają to badania

Nie od dziś wiadomo, że wykształcenie istotnie wpływa na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Istotna jest również znajomość języków obcych. Jeśli pracownik zna więcej niż jeden język obcy, jego szanse na wyższą płacę jeszcze się zwiększają.

Im lepiej znasz języki obce, tym więcej zarobisz. Potwierdzają to badaniaŹródło: Shutterstock.com
d32ddke
d32ddke

Mediana wynagrodzeń pracowników z zaawansowaną znajomością języka angielskiego (na poziomie C1/C2) wynosiła 6 076 zł - tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w 2017 roku, połowa tej grupy badanych zarabiała w przedziale od 4,2 tys. zł do 9,6 tys. zł brutto miesięcznie. Niższą pensją mogli pochwalić się pracownicy o średnio-zaawansowanej znajomości języka angielskiego. Mediana ich zarobków wynosiła 4 210 zł.
Im mniejsza znajomość języka uchodzącego za biznesowy, tym niższa płaca. Zarobki słabo znających angielski wynosiły 3,6 tys. zł, a bez znajomości języka - 3 493 zł.
Istotny wpływ na wysokość pensji ma także znajomość niemieckiego – ci, którzy znali ten język na poziomie zaawansowanym, dostawali średnio 5 876 zł. Natomiast mediana zarobków osób, które mogły się pochwalić podstawową znajomością tego języka wynosiła 4,1 tys. zł.

Zobacz: Wynagrodzenia będą rosnąć jeszcze szybciej, zagrażając polskiej gospodarce

Mediana wynagrodzenia osób, które znają francuski wynosiła 4,4 tys. zł dla osób z podstawową znajomością tego języka i 5987 zł ze znajomością zaawansowaną.
Wielbiciele włoskiego mogli zainkasować od 4,4 tys. zł do 5060 zł (z podstawową i bardzo dobrą znajomością włoskiego), a hiszpańskiego plasowała się od 4,6 tys. zł do 5 tys. zł (poziom A1/A2 do C1/C2).

d32ddke

Kluczem do wysokich zarobków jest znajomość więcej niż jednego języka
Angielski w obecnych czasach to jednak za mało, by pensja znacząco wzrosła. Z badania wynika, że osoby, które zadeklarowały posługiwanie się angielskim przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym oraz znały drugi język przynajmniej na poziomie podstawowym, mogły liczyć na wyższą pensję.
Wysokie zarobki otrzymywali pracownicy, którzy znają niemiecki i francuski na poziomie zaawansowanym – mediana ich wynagrodzeń wynosiła blisko 6,1 tys. zł.
W raporcie zaprezentowano także zależność znajomości języka angielskiego do wysokości wynagrodzenia i zajmowanego stanowiska.
Osoby, które mogą pochwalić się zaawansowaną znajomością tego języka(C1/C2) zarabiają najwięcej na stanowisku kierownika ds. finansów i controllingu – mediana zarobków dla tej branży wynosi aż 12 tys. zł brutto. Trochę mniej zarabiają kierownicy ds. personalnych – 11 tys. zł i kolejno główni księgowi - ponad 9,5 tys. zł.
Autorzy Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń podkreślają jednak, że z przedstawionych danych "nie należy wysnuwać zbyt daleko idących wniosków". Wysokość wynagrodzenia zależy bowiem od różnych czynników, a wiązanie ich tylko i wyłącznie ze znajomością języków byłoby dużym uproszczeniem.
W badaniu wzięło udział 155 136 osób, ale uwzględniono odpowiedzi 128 998 respondentów. 40 proc. uczestników badania ma nie więcej niż 30 lat, a 54 proc. mieszka w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców. 70 proc. z nich ma wyższe wykształcenie, 47 proc. pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, a 80 proc. w firmach prywatnych.

d32ddke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ddke