Indeks HSBC w IV kw. wyniósł 52,2 vs 52 w III kw. - HSBC

17.01. Warszawa (PAP) - Indeks rynków wschodzących HSBC (EMI) osiągnął w IV kwartale 2011 roku poziom 52,2 wobec 52,0 odnotowanego w trzecim kwartale i wskazuje na przytłumienie...

17.01. Warszawa (PAP) - Indeks rynków wschodzących HSBC (EMI) osiągnął w IV kwartale 2011 roku poziom 52,2 wobec 52,0 odnotowanego w trzecim kwartale i wskazuje na przytłumienie tempa wzrostu gospodarczego na tych rynkach - podał HSBC w komunikacie.

"Wartość indeksu wciąż znacznie przewyższa poziom odnotowany w okresie recesji pod koniec 2008 i na początku 2009 roku, jest jednak znacznie niższa niż we wczesnych miesiącach odrodzenia gospodarczego - pod koniec 2009 i na początku 2010 roku" - napisano.

"Jedną z korzyści słabszego tempa wzrostu jest dalszy spadek presji inflacyjnych na rynkach wschodzących. Rok temu inflacja stanowiła największy powód do obaw, ale ostatnie dane EMI potwierdzają, że udało się zapanować nad presjami cenowymi. Teraz cała sztuka polega na tym, by utrzymać w ryzach inflację, unikając jednocześnie zapaści gospodarczej" - dodano.

Autorzy raportu piszą, że w ciągu najbliższych miesięcy kraje rozwijające się będą zmagać się nie tylko ze słabym odrodzeniem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych, ale również z możliwym spadkiem aktywności gospodarczej w Europie.

"Nie będzie to łatwe: doświadczenie z lat 2008/09 uczy, że podczas poważnych napięć gospodarczych kraje rozwijające są bardzo narażone. Kraje te dysponują jednak jeszcze amunicją do walki ze skutkami takiej sytuacji: w przeciwieństwie do krajów rozwiniętych, mogą znacznie obniżyć stopy procentowe i zapewnić bodźce fiskalne. Nie oznacza to odporności na kryzys, ale wskazuje, że rynkom wschodzącym może się ostatecznie udać w pewnym stopniu odbić gospodarczo" - napisano w raporcie.

HSBC Wskaźnik Rynków Wschodzących (EMI) jest ważonym łącznym wskaźnikiem opracowanym na podstawie badań Wskaźników Managerów Logistyki (PMI) przeprowadzanych w krajach gospodarek wschodzących takich jak: Republika Czeska, Hong Kong, Izrael, Meksyk, Polska, Singapur, Afryka Południowa, Korea Południowa, Tajwan, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabski, Arabia Saudyjska i gospodarkach krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Badania śledzą zmiany warunków gospodarczych w ponad 5,800 firm.(PAP)

map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansepmimakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)