Trwa ładowanie...

Inflacja bije Polaków po kieszeniach. Jest dużo drożej niż rok temu

Drożyzna stała się faktem. Najszybciej i najbardziej rosną ceny podstawowych produktów, dlatego niemal każdy odczuwa to na własnej skórze.

Share
Inflacja bije Polaków po kieszeniach. Jest dużo drożej niż rok temu
Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1s6p2k

"Ogórki w cenie bananów!" - pisze środowy "Fakt". I na dowód pokazuje zdjęcie: w środku sezonu ogórkowego warzywa te kosztują 7,50 zł za kilogram - tyle samo, co popularne, zakrzywione owoce.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny żywności poszły w górę o 6,2 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Tyle wartość średnia, ale "Fakt" pokazuje, że są i takie produkty, które zdrożały nawet o 85 proc. (chodzi o schab bez kości). Niewiele mniej, bo o 83 proc., podrożały ziemniaki.

Obejrzyj też: Ceny energii pójdą w górę. Będą podbijać inflację

Drożyzna to efekt najpierw wiosennych przymrozków, a następnie suszy rolniczej, która ogarnęła nasz kraj. W przypadku mięsa w grę wchodzi zaś afrykański pomór świń, przez który Chińczycy musieli wybić część świń - zmiany na tamtejszym rynku wpływają zaś na zmiany także u nas.

d1s6p2k

Żeby oddać sprawiedliwość, trzeba podkreślić, że są też produkty, które tanieją. Mniej niż rok temu płacimy teraz za mleko i masło.

Wysokie ceny jednak na tyle dokuczyły Polakom, że rząd zapowiada obniżkę stawek VAT na niektóre produkty żwynościowe. Ma się to jednak stać dopiero od kwietnia przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s6p2k

Podziel się opinią

Share
d1s6p2k
d1s6p2k