Trwa ładowanie...
d1n2d3n

Inflacja bije Polaków po kieszeniach. Jest dużo drożej niż rok temu

Drożyzna stała się faktem. Najszybciej i najbardziej rosną ceny podstawowych produktów, dlatego niemal każdy odczuwa to na własnej skórze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Inflacja w Polsce przyspiesza.
Inflacja w Polsce przyspiesza. (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d1n2d3n

"Ogórki w cenie bananów!" - pisze środowy "Fakt". I na dowód pokazuje zdjęcie: w środku sezonu ogórkowego warzywa te kosztują 7,50 zł za kilogram - tyle samo, co popularne, zakrzywione owoce.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny żywności poszły w górę o 6,2 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj też: Inflacja najwyższa od prawie siedmiu lat. Ceny żywności oszalały

d1n2d3n

Tyle wartość średnia, ale "Fakt" pokazuje, że są i takie produkty, które zdrożały nawet o 85 proc. (chodzi o schab bez kości). Niewiele mniej, bo o 83 proc., podrożały ziemniaki.

Obejrzyj też: Ceny energii pójdą w górę. Będą podbijać inflację

Drożyzna to efekt najpierw wiosennych przymrozków, a następnie suszy rolniczej, która ogarnęła nasz kraj. W przypadku mięsa w grę wchodzi zaś afrykański pomór świń, przez który Chińczycy musieli wybić część świń - zmiany na tamtejszym rynku wpływają zaś na zmiany także u nas.

d1n2d3n

Żeby oddać sprawiedliwość, trzeba podkreślić, że są też produkty, które tanieją. Mniej niż rok temu płacimy teraz za mleko i masło.

Czytaj też: Pietruszka tylko dla bogatych? Ceny szybują

Wysokie ceny jednak na tyle dokuczyły Polakom, że rząd zapowiada obniżkę stawek VAT na niektóre produkty żwynościowe. Ma się to jednak stać dopiero od kwietnia przyszłego roku.

Czytaj też: W sklepach drożyna, a inflacja ciągle niska. Członkowie RPP wyjaśniają i uspokajają

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1n2d3n

Podziel się opinią

Share
d1n2d3n
d1n2d3n