Inflacja poleciała w dół
Wzrost cen niższy niż wszyscy przewidywali. Inflacja w maju wyniosła 3,6 proc. rok do roku, 0,2proc. miesiąc do miesiąca.
Wzrost cen w maju był niższy niż wszyscy przewidywali. Inflacja wyniosła 3,6 proc. rok do roku, oraz 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.
Ekonomiści przewidywali, że dynamika cen w zeszłym miesiącu spowolni. Konsensus rynkowy mówił o inflacji rzędu 3,8 proc. rok do roku w stosunku do 4 proc. odnotowanych w kwietniu. W perspektywie miesięcznej kalkulowano wzrost 0,4 proc. w odniesieniu do 0,6 w kwietniu.
Tak niskiego wzrostu cen nikt się nie spodziewał. Mimo to ekonomiści studzą optymizm.
- Sądzę, że spowolnienie inflacji w maju jest zjawiskiem jednomiesięcznym. Czerwcowy poziom cen znów wzrośnie. Z naszych przewidywań wynika, że może to być ok 4,3 - 4,5 proc. - powiedział w TVN CNBC Jarosław Janecki ekonomista Societe Generale.
Dodatkowo wciąż wysoki jest wzrost cen nośników energii (+ 13 proc.) oraz kosztów transportu prywatnego (+ 8 proc.), napędzających pozostałe wskaźniki inflacyjne.
Ponowny wyższa dynamika cen w obecnym miesiącu ma być związanych z Euro 2012. Organizacja mistrzostw winduje ceny artykułów konsumpcyjnych przede wszystkim w dużych miastach.
Zmiany cen poszczególnych kategorii wydatków
Czy RPP zareaguje na taką okoliczność? Ostatnia podwyżka może nie wystarczyć aby powstrzymać czerwcowe przyspieszenie nawet biorąc pod uwagę majowy, łagodniejszy wzrost cen.
- Możliwa jest reakcja RPP na lipcowym posiedzeniu i podniesienie stóp procentowych. Jeśli jednak tak by się nie stało to przewiduję taką możliwość we wrześniu - dodaje Jarosław Janecki.
"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,8 proc.), transportem (o 8,1 proc.), a także wzrost cen żywności (o 2,5 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 pkt proc., 0,73 pkt proc. i 0,57 pkt proc." - napisano w komunikacie GUS.
Dodano, że "niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,23 pkt proc.".
W komentarzu GUS wskazano, że "w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen". "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (w ujęciu miesiąc do miesiąca - PAP) miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,8 proc.) oraz wzrost opłat związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc. i 0,03 pkt proc." - napisano.
Wskazano też, że "niższe ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 1,0 proc.), a także z transportem (o 0,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,03 pkt proc.".