Trwa ładowanie...
domptst

Inflacja się rozpędza. Ceny cukru idą drastycznie w górę

Mało jest rzeczy, które drożeją tak, jak cukier. Przez rok słodki dodatek do napojów i dań podrożał aż o 23 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ciągu ostatniego roku cukier mocno zdrożał.
W ciągu ostatniego roku cukier mocno zdrożał. (East News, Fot: Piotr Jedzura/REPORTER)
domptst

Jeszcze we wrześniu 2018 roku za kilogram cukru średnio płaciliśmy 2,03 zł, a we wrześniu tego roku - już 2,68 zł - wynika z danych GUS. Niewiele jest podstawowych produktów spożywczych, które tak podrożały.

Teoretycznie bowiem inflacja we wrześniu wyniosła 2,6 proc. To jednak dane nie tylko dla jedzenia, ale dla wszystkich produktów, na przykład ubrań, samochodów czy sprzętu RTV. Jeśli jednak chodzi na przykład tylko o warzywa i cukier, to są one droższe o ponad 20 proc.

Skąd tak drastyczny wzrost ceny cukru? Jak tłumaczy środowemu "Faktowi" ekonomista Marek Zuber, jedną z przyczyn jest mniejsza produkcja niż w ubiegłym roku. To efekt trudnych warunków, z którymi musieli się w tym roku borykać rolnicy uprawiający buraki i trzcinę cukrową.

domptst

Obejrzyj też: 4 tys. zł pensji minimalnej. Balcerowicz: "rozpasanie, jak w Ameryce Łacińskiej"

Z drugiej zaś strony w bogacącym się polskim społeczeństwie rośnie popyt na cukier. To też wpływa na podwyżki. Trzecim powodem jest natomiast fakt, że rynek cukru jest najbardziej podatny na spekulacje. Swoje zrobił też wzrost kosztów pracy i energii w Polsce.

We wrześniu mieliśmy do czynienia z pierwszym spadkiem inflacji w tym roku, a w październiku - z drugim (inflacja wyniosła 2,5 proc.). Jednak to marne pocieszenie. Ekonomiści uważają, że wkrótce wzrost cen znów przyspieszy.

domptst

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

domptst

domptst
domptst