Trwa ładowanie...
d4ianbd

Inflacja w grudniu wyniosła 2,4 proc. rdr; mdm ceny wzrosły o 0,1 proc. - GUS (opinia)

15.01. Warszawa (PAP) - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2012 r. wzrosły o 2,4 proc. w stosunku do grudnia 2011 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły...

d4ianbd
d4ianbd

15.01. Warszawa (PAP) - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2012 r. wzrosły o 2,4 proc. w stosunku do grudnia 2011 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 2,5 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm.

Poniżej opinie:

JAROSŁAW JANECKI, SOCIETE GENERALE

d4ianbd

"W dalszym ciągu jesteśmy w trendzie spadkowym inflacji, która po raz pierwszy od września 2010 r. zeszła poniżej celu NBP. Sądzimy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie się znajdowała w trendzie spadkowym, co najmniej do kwietnia. Naszym zdaniem w najbliższych miesiącach CPI będzie oscylować wokół 2 proc. lub nawet poniżej.

To, jak te dane odbierze Rada to zależy od tego, jakiej inflacji oczekiwali poszczególni członkowie RPP przed publikacją tych danych. Wydaje mi się, że ze względu na to, że inflacja przez kilka miesięcy będzie poniżej celu, w dalszym ciągu istnieje przestrzeń do obniżek.

Zwróciłbym uwagę na to, jak się zachowuje inflacja bazowa. Ona prawdopodobnie w grudniu obniżyła się nieznacznie, zapewne o 0,1 pkt. proc. Spadek wskaźnika CPI jest zdecydowanie większy niż inflacji bazowej. Na to zwracają uwagę członkowie Rady i to jest punkt odniesienia, który ogranicza możliwość obniżek w większej skali".

MARTA PETKA-ZAGAJEWSKA, RAIFFEISEN BANK

d4ianbd

"Dane nieznacznie niższe niż nasza prognoza 2,5 proc. rdr. Zakładamy, że w kolejnych miesiącach nastąpi dalsze spowolnienie CPI, ale nie w takim stopniu jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach.

Średnioterminowy poziom inflacji prognozujemy ok. 2,0-2,5 proc. rdr. Nie zakładamy trwałego i znacznego spadku inflacji poniżej celu.

Dane powinny pozostać bez reakcji zarówno ze strony RPP, jak i rynku. Większy wpływ mogą mieć dane o produkcji w piątek, ten odczyt może być słaby.

Podtrzymujemy scenariusz dwóch obniżek: w marcu, a potem w kwietniu albo maju. Cykl zakończy się w połowie roku z referencyjną stopą procentową na poziomie 3,5 proc.".(PAP)

fdu/ mj/ ana/

d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd