Trwa ładowanie...
d4m6oof

InfoDOK: spadła liczba prób wyłudzeń pieniędzy

W I kwartale 2012 r. spadła liczba prób wyłudzeń, a także łączna kwota udaremnionych wyłudzeń pieniędzy - wynika z najnowszego raportu infoDOK, przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Obliczono, że prób wyłudzeń było 1,4 tys., średnio po 37 tys. zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
InfoDOK: spadła liczba prób wyłudzeń pieniędzy
(Jupiterimages)
d4m6oof

Autorzy badania wskazali, że liczba prób wyłudzeń była najniższa w historii i niższa o 17 proc. względem analogicznego okresu 2011 r. Wyraźnie niższe były też kwoty wyłudzeń, które próbowali uzyskać przestępcy. Tylko trzy próby przekraczały kwoty powyżej 2 mln zł, a łączna kwota prób wyłudzeń wyniosła w I kwartale 85,7 mln zł. To o 48 proc. lepszy wynik niż w rekordowym IV kwartale 2010 r., kiedy próbowano wyłudzić łącznie 163,5 mln zł.

- Pierwszy kwartał był kolejnym potwierdzeniem, że system Dokumenty Zastrzeżone jest skuteczny. Kluczowy, osiągnięty efekt to spadek liczby prób wyłudzeń, który obserwujemy od wielu kwartałów. Miniony kwartał był pod tym względem rekordowo dobry - ocenił koordynator kampanii informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich.

System Dokumenty Zastrzeżone chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

d4m6oof

Autorzy badania wskazują, że nadal zdarzają się próby wyłudzeń na bardzo wysokie kwoty, przekraczające kilka milionów złotych. - Pod tym względem pierwszy kwartał 2012 roku bardzo pozytywnie zaskakuje. Najwyższa zanotowana kwota osiągnęła poziom 2,3 mln zł. Było to w województwie małopolskim - powiedział Kondek.

Przed rokiem, największa kwota, jaką próbowano wyłudzić, opiewała na 9 mln zł i miało to miejsce w województwo łódzkim. - W pierwszym kwartale 2012 roku tylko trzy próby osiągnęły lub przekroczyły poziom 2 mln złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich aż siedem - dodał.

d4m6oof

Podziel się opinią

Share
d4m6oof
d4m6oof