Trwa ładowanie...
d1y2d5l
04-07-2016 14:21

ING BSK: Propozycje dot. OFE to mniejsze ryzyko przekroczenia 3% progu deficytu

Warszawa, 04.07.2016 (ISBnews) - Zaprezentowane dziś w ramach Programu Budowy Kapitału zmiany dotyczące otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zmniejszają ryzyko, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government) przekroczy unijny limit 3% PKB w 2017 lub 2018 r., ale z drugiej strony - umożliwią wykorzystanie części długoterminowych oszczędności na finansowanie obietnic wyborczych, uważają analitycy ING Banku Śląskiego.

d1y2d5l
d1y2d5l

Program, przedstawiony dziś przez Ministerstwo Rozwoju, zakłada wstępnie przekazanie w trybie ustawy 25% aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) oraz pozostałych 75% - z dniem 1 stycznia 2018 r. - na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) wszystkich 16,5 mln uczestników OFE. OFE mają zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji, działające w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych.

"Krótkoterminowe skutki tych propozycji to mniejsze ryzyko przekroczenia 3% PKB [deficytu] w 2017-2018 r., ale w zamian za pogorszenie struktur instytucjonalnych. W efekcie propozycja ta umożliwia rządowi wykorzystanie części długoterminowych oszczędności na finansowanie obietnic wyborczych, co powinno zaniepokoić agencje ratingowe" - napisał główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki w komentarzu do planów resortu.

Analityk zwraca uwagę, że na rynku giełdowym konsensus zakładał, że po ubiegłorocznych wyborach część środków zgromadzonych w OFE zostanie wykorzystania do sfinansowania obietnic wyborczych.

"Wydaje się, że największe ryzyko nie zmaterializowało się, ale mimo to 35 mld zł przekazywanych z OFE do FRD (w efektywnie - do ZUS) może zostać użyte, by przynieść ulgę budżetowi centralnemu" - napisał Benecki.

d1y2d5l

Niemniej jednak podkreśla on, że przedstawione dziś plany to próba rozwiązania jednej z bolączek polskiej gospodarki - czyli niskiego poziomu oszczędności.

Plany resortu obejmują m.in. także przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne polskich akcji działające w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. Przewidziano w nich także m.in. w perspektywie długoterminowego oszczędzania niższy podatek od dochodów z inwestycji długoterminowych powyżej 1 roku; uproszczone IKE i IKZE oraz Indywidualne Plany Kapitałowe (IPK) dla mikroprzedsiębiorstw.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że w realizacja tych planów ma przełożyć się na podniesienie dynamiki wzrostu PKB o około 0,4 pkt proc. w długim terminie. W ramach Programu Budowy Kapitału, resort zakłada zwiększenie od 12 do 22 mld zł długoterminowych oszczędności rocznie.

(ISBnews)

d1y2d5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y2d5l