Trwa ładowanie...
dee2pto
02-03-2015 08:25

Innowacyjny tłumik mikrofalowy z Gdyni - na targach w Barcelonie

Firma działająca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni stworzyła mobilny tłumik mikrofalowy pozwalający na dokładne testowanie zasięgu i jakości sieci bezprzewodowych we wszystkich systemach i terminalach. Rozwiązanie będzie zaprezentowane podczas Mobile World Congress w Barcelonie.

dee2pto
dee2pto

Rozpoczynające się w poniedziałek w Barcelonie targi należą do największych wydarzeń w branży mobilnych technologii; nowinki w tej dziedzinie prezentuje tam kilka tysięcy wystawców z całego świata. Gdyńska spółka TeleMobile przedstawi tam również swój najnowszy produkt - sklep internetowy, który będzie pierwszym w Europie miejscem w sieci z profesjonalnymi produktami dedykowanymi sieciom radiowym, wysokim częstotliwościom i bezprzewodowości.

Do najbardziej innowacyjnych wymyślonych w Gdyni urządzeń należy mobilny, automatycznie regulowany tłumik mikrofalowy (w wersji RFswitchATT.mobile) z lokalizacją GPS i odczytem map terenu. Może być wykorzystany do pomiarów i symulacji, dzięki którym można optymalizować daną sieć radiową oraz polepszać jakość i dostępność usług radiowych. Obecnie takie pomiary są sterowane ręcznie i wymagają obsługi manualnej np. przy ustawieniu wartości tłumienia; znacznie dłużej trwają i są obarczone błędami.

Właściciel i prezes spółki TeleMobile Marek Łangowski wskazuje, że opracowane w Gdyni urządzenie to pierwsze takie rozwiązanie na świecie. "Śledzę ten rynek od 20 lat i takiego aparatu na rynku telekomunikacyjnym nie widziałem" - zapewnił. Jego zdaniem jest to niszowy produkt, który może wyróżnić się wśród wielu urządzeń oferowanych przez poważnych światowych producentów w Barcelonie.

Choć urządzenie jest "niszowe", ma zastosowanie w dziedzinie, która dotyczy dziś niemal wszystkich. Osoby korzystające z telefonów komórkowych zwykle nawet nie wiedzą, że używanych jest wiele systemów radiowych, pomiędzy którymi w określony sposób następują przełączenia - np. między GSM a UMTS, a teraz również LTE.

dee2pto

"My, jako użytkownicy końcowi, tego nie wiemy; natomiast system jest bardzo czuły; on musi wiedzieć, kiedy się przełączyć - a żeby to wiedzieć, firmy utrzymujące lub planujące sieć radiową symulują to w laboratoriach właśnie dzięki takim tłumikom"- wyjaśnił Łangowski.

Tłumik mikrofalowy, podłączony odpowiednio w tor antenowy pomiędzy anteną odbiorczą a urządzeniem do zapisu sygnału, pozwala na badanie, mierzenie jakości sygnału i dostępności usług telefonii bezprzewodowej (komórkowej). Na podstawie wyników, symulacji tłumienia toru radiowego, można podejmować decyzje optymalizujące daną sieć radiową. Na podstawie danych z tłumika można np. zdecydować o wzmocnieniu jakiegoś sygnału, zmianie częstotliwości czy reorientacji anten.

Urządzenie może być pomocne operatorom komórkowym, firmom zajmującym się telekomunikacją bezprzewodową, odpowiedzialnym za budowę i utrzymanie bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych. Nie jest to urządzenie dla użytkowników telefonów komórkowych, którzy jednak dzięki niemu mogą mieć lepsze, bo np. niezrywane połączenia.

Według prezesa główną zaletą tłumika jest jego funkcja czytania mapy terenu. Wyjaśnił, że dotychczasowe laboratoryjne tłumiki nie rozpoznają w jakim terenie prowadzą badania, ale mierzą na bieżąco, nie uwzględniając, czy pomiar jest robiony w niezabudowanym terenie, czy np. w centrum miasta. Taki wynik pomiaru jest obarczony bardzo dużym błędem. Aby zminimalizować błędy osoba prowadząca badania fal radiowych (jeżdżąc samochodem) musiała się zatrzymywać i zmieniać ręcznie ustawienia na bardziej zbliżone do charakteru terenu, gdzie aktualnie prowadzono badania.

dee2pto

Urządzenie RFswitchATT.mobile pozwala na przygotowanie map tłumienia terenu i wgranie ich do tłumika oraz odpowiednie ustawienie tłumików i przełączników przed rozpoczęciem badania w terenie. "Przed wyruszeniem w trasę testową wczytuję np. mapę Warszawy z podziałem na obszary tłumienia. I tak np. na przedmieściach tłumik tłumi z siłą 6-9 decybeli, na Marszałkowskiej - 12 decybeli, a na rondzie ONZ - 15 decybeli; i przejeżdżam wyznaczoną trasą" - tłumaczy Łangowski.

Prezes podał, że tłumik od około roku jest wykorzystywany komercyjnie przez T-Mobile. Obecnie firma prowadzi rozmowy z pozostałym operatorami telefonii komórkowej.

RFswitchATT został zaprojektowany przez specjalistów w laboratorium TeleMobile Labs w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. TeleMobile w styczniu br. dołączyła do grupy instytucji i firm, które działają na rzecz Memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług telekomunikacyjnych w Polsce.

dee2pto

Celem Memorandum, podpisanego pod koniec 2012 r. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz operatorów telekomunikacyjnych, branżowe izby gospodarcze i instytucje naukowe, jest działanie na rzecz polepszenia jakości i dostępności usług sieci komórkowych. Chodzi np. o zapewnienie czytelnych i przejrzystych warunków umów i wprowadzenie minimalnych wymagań dotyczących jakości usług, zagwarantowanie konsumentom jak najwyższej jakości usług telekomunikacyjnych oraz rzetelnej informacji na temat parametrów tych usług. (PAP)

bls/ mab/

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto