Trwa ładowanie...
d1xuwa1

Inwestorzy mogą z dystansem podchodzić do polskiej waluty w najbliższych dniach

Warszawa, 28.04.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Notowane od poniedziałku umocnienie euro względem dolara może okazać się krótkotrwałe. Z kolei nadchodzący długi weekend w Polsce, w połączeniu z utrzymującym się zamieszaniem politycznym, zmniejszy popyt na złotego.

Share
d1xuwa1

Dziś uwaga uczestników rynku walutowego skupiać się będzie na publikacji wstępnych danych dotyczących amerykańskiego PKB w I kwartale, a także cotygodniowych danych dotyczących rynku pracy. Po wczorajszej decyzji Fed o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, inwestorzy mogą oczekiwać potwierdzenia, że wstrzymywanie zacieśniania polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych to nie efekt słabej kondycji amerykańskiej gospodarki, co mogły sugerować publikowane w ostatnim czasie dane makroekonomiczne. W komunikacie po posiedzeniu Janet Yellen potwierdziła to, co zostało powiedziane podczas poprzedniego posiedzenia - że stopa procentowa będzie pozostawała poniżej oczekiwanych długoterminowych poziomów jeszcze przez pewien czas. Inwestorzy taki komunikat mogą traktować jako zapowiedź braku ruchów ze strony Fed również w czerwcu.

W związku z tym euro może dziś kontynuować umacnianie się względem amerykańskiej waluty. Aktualnie para EUR/USD notowana jest na poziomie 1,1350 i utrzymuje zapoczątkowany w poniedziałek ruch wzrostowy. Z perspektywy analizy technicznej poziom ten stanowi jednak lokalny opór, co może wstrzymywać ruch w kierunku północnym. Jeżeli jednak poziom ten zostanie przez rynek sforsowany, wówczas można oczekiwać podejścia w okolice istotnej bariery 1,1400. Biorąc pod uwagę otwarte pozycje inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets, można zauważyć, że zdecydowana większość z nich nie widzi jednak potencjału wzrostowego na tej parze. Przed godzina 9:00 60% inwestorów posiadało bowiem otwarte pozycje krótkie (na spadek), które stanowiły 70% wartości wszystkich transakcji. Ponadto można zaobserwować przyrost pozycji zakładających umocnienie dolara - jeszcze wczoraj o godzinie 23:00 wartość pozycji krótkich była o 3
punkty procentowe niższa.

Na parach złotowych od wczoraj utrzymuje się relatywnie wysoka zmienność. Złoty, który w środę osłabiał się względem dolara, od godzin wieczornych zyskał 0,65% i obecnie kwotowany jest na poziomie 3,8710. W godzinach porannych 60% klientów CMC Markets oczekiwało kontynuacji tego ruchu.
Na parze EUR/PLN w dalszym ciągu widoczna jest konsolidacja w zakresie 4,3700 - 4,4000. Obecnie rynek kwotowany jest na poziomie 4,3890.
W perspektywie nadchodzących dni inwestorzy mogą z dystansem podchodzić do polskiej waluty - nadchodzący długi weekend może ograniczać popyt na złotego, zwłaszcza w dalszym ciągu niepewnym otoczeniu politycznym i nierozwiązanej kwestii Trybunału Konstytucyjnego.

Dzisiaj, poza wspomnianymi wcześniej danymi zza oceanu, warto zwrócić informacje na publikację wskaźnika zaufania konsumentów w unii Europejskiej oraz wskaźnika cen towarów i usług w Niemczech.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d1xuwa1

Podziel się opinią

Share
d1xuwa1
d1xuwa1