Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
inwestowanie
10-06-2019 15:47

Inwestowanie na giełdzie w 4 krokach

Posiadasz oszczędności i chciałbyś je zainwestować na rynku kapitałowym? Podpowiadamy jak zrobić pierwsze kroki na giełdzie.

Inwestowanie na giełdzie w 4 krokachŹródło: Adobe Stock
d49w88h
d49w88h

Giełda papierów wartościowych jest to rynek pieniężny, na którym dokonuje się transakcji kupna – sprzedaży: udziałów, akcji, obligacji a także dewiz i złota. Zobacz jak zacząć grać na giełdzie?

Zdobądź podstawową wiedzę

Dużym błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające przygodę z giełdą jest brak wiedzy na temat jej funkcjonowania. Dlatego zanim przejdziesz do praktyki, poświęć czas na zdobycie choćby ogólnej wiedzy o obrocie akcjami. Poczytaj o cyklach koniunkturalnych, hossie, bessie, zasadach kupna i sprzedaży akcji i innych kwestiach, opisywanych w książkach i materiałach dla początkujących inwestorów.

Wybierz biuro maklerskie i załóż rachunek inwestycyjny

Każdy młody inwestor musi zacząć swoją przygodę z giełdą zakładając rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim, które będzie dokonywało transakcji kupna i sprzedaży akcji. Dużym ułatwieniem dla inwestora jest powiązanie rachunku inwestycyjnego z rachunkiem bankowym prowadzonym w tym samym banku. Ostatnio niezwykle popularne stają się tzw. internetowe rachunki inwestycyjne – pozwalają one na inwestowanie z domu, a dodatkowo są znacznie tańsze od tradycyjnych rachunków.

Wybierając biuro maklerskie warto mieć na uwadze następujące czynniki:

  • opłatę za założenie rachunku,
  • opłatę za prowadzenie rachunku,
  • prowizje transakcyjne, które zależą od liczby i wartości akcji nabywanych i sprzedawanych,
  • dostępność oraz jakość platformy transakcyjnej – opinii na temat ewentualnych awarii systemów można poszukać w Internecie;
  • dostępność punktów danego domu maklerskiego;
  • kompetencje pracowników biura;
  • jakość raportów analitycznych i dostęp do notowań;
  • rekomendacje w zakresie inwestowania.
d49w88h

Analiza giełdy

Wybierając akcje spółek, w które chcesz zainwestować warto zastosować analizę techniczną i fundamentalną.

Obie techniki mają jeden cel – prognozować przyszłe ceny akcji i określić odpowiedni moment kupna bądź sprzedaży papierów. Mają one jednak różne zastosowanie w zależności od przyjętej strategii inwestycyjnej.

Analiza techniczna bazuje na danych historycznych dotyczących zmian cen akcji spółki. Polecana jest graczom stawiającym na inwestycje w krótkim horyzoncie czasowym.

Natomiast analiza fundamentalna prognozuje ceny akcji w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne oraz wyniki i pozycję w branży danej spółki. Pozwala ona przewidzieć zachowanie akcji w dłuższym terminie. Będzie więc odpowiednia dla osób, które nie zamierzają natychmiast pozbywać się zakupionych papierów.

Kupuj i sprzedawaj akcje

Kiedy już zdecyduje się na zakup akcji danej spółki, musisz złożyć zlecenie kupna w biurze maklerskim.

Po weryfikacji Twojej dyspozycji broker składa zlecenie maklerskie na giełdzie, a Ty otrzymasz potwierdzenie jego dokonania.

Następnie pozostaje Ci śledzenie zachowania akcji spółek z portfela i w odpowiednim momencie sprzedaż.

d49w88h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49w88h