Trwa ładowanie...
d3ulddi

Inwestycje na rynku budownictwa energetycznego szacowane na 140 mld zł - PMR

11.09. Warszawa (PAP) - Inwestycje w bloki energetyczne w Polsce w latach 2012-2022 szacowane są na około 140 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR pod tytułem "Budownictwo...

d3ulddi

11.09. Warszawa (PAP) - Inwestycje w bloki energetyczne w Polsce w latach 2012-2022 szacowane są na około 140 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR pod tytułem "Budownictwo energetyczne w Polsce 2012 - Prognozy rozwoju i planowane inwestycje". Obecnie w fazie budowy znajdują się projekty o wartości 2,6 mld zł, a umowy na 17 mld zł zostały już zakontraktowane i wkrótce przejdą w fazę realizacji.

PMR ocenia, że segment energetyczny stanowi obecnie jedyną realną możliwość wyjścia ze spowolnienia w branży budowlanej. Zwraca uwagę, że obecnie w fazie budowy znajduje się już kilka średniej wielkości projektów o łącznej mocy blisko 500 MW i wartości prawie 2,6 mld zł.

"Jest to jednak dopiero początek tendencji wzrostowej na rynku budownictwa energetycznego" - napisano w komunikacie prasowym.

Z raportu wynika, że łączna wartość zakontraktowanych umów to 17 mld zł, a moc to ponad 3 tys. MW. Planowana budowa nowego bloku w Elektrowni Rybnik szacowana jest na 5,7 mld zł, natomiast dwa nowe bloki w Elektrowni Opole powstać mają kosztem 9,4 mld zł. Kolejny przetarg to budowa nowych bloków opalanych gazem w elektrociepłowni w Stalowej Woli o wartości 1,6 mld zł.

d3ulddi

"Przyglądając się wartości robót, które niebawem ruszą, można dostrzec jak zbawienny wpływ będą one miały na wyniki produkcji budowlano-montażowej, która po wyhamowaniu realizacji inwestycji drogowych wyraźnie zaczęła tracić impet" - podał PMR.

Z raportu wynika, że w fazie przetargowej jest 14 przedsięwzięć, których wartość szacunkowa przekracza 38 mld zł. Najważniejsze to: planowana przez Kulczyk Investments Elektrownia Północ o wartości ok. 12 mld zł, nowy blok w należącej do grupy Energa Elektrowni Ostrołęka (6 mld zł), budowa przez koncern Tauron bloku w Elektrowni Jaworzno (5 mld zł), budowa bloku w Elektrowni Kozienice, gdzie został już wybrany wykonawca - konsorcjum Hitachi Power Europe oraz Polimex-Mostostal.

PMR szacuje, że w fazie przygotowawczej są projekty o wartości 64,9 mld zł, a w fazie planowania o wartości 18,8 mld zł.

W fazie przygotowawczej znajduje się m.in. pierwsza polska elektrownia atomowa, która pochłonie kwotę ok. 40 mld zł. Decydujący będzie jednak wybór dostawcy technologii, co determinować będzie przyszły kształt całej inwestycji.

d3ulddi

"Opóźnienia w realizacji zaplanowanych projektów, nie tylko jądrowego, wpisały się już na stałe w krajobraz budownictwa energetycznego. Głównymi powodami opóźnień są brak doświadczenia inwestorów w przygotowaniu tak skomplikowanych przedsięwzięć, a także ograniczenia kadrowe zespołów pracujących nad inwestycjami, zarówno po stronie inwestorów, jak i potencjalnych wykonawców, którzy wielokrotnie prosili już zamawiających o wydłużenie terminów składania ofert. Sytuacji nie poprawia również fakt, że głównym właścicielem największych spółek energetycznych jest Skarb Państwa. W rezultacie kolejność realizacji poszczególnych projektów, czy też w ogóle przystąpienie do nich, może w dużej mierze zależeć od decyzji politycznych" - podał PMR.

W ocenie analityków PMR branża energetyczna zaplanowane inwestycje przeprowadzi w znacznie wydłużonym czasie, ale nie musi to być niekorzystne dla budownictwa.

"Intensywna realizacja zbyt wielu dużych inwestycji energetycznych mogłaby zdestabilizować rynek budowlany w podobny sposób, jak zrobił to gwałtowny wzrost możliwości finansowania inwestycji na rynku mieszkaniowym w latach 2006-2008 oraz na rynku drogowym w latach 2010-2012. Jednakże nie wszystkie przygotowywane inwestycje ostatecznie przejdą w fazę realizacji, gdyż w wielu przypadkach są to projekty względem siebie konkurencyjne" - powiedział cytowany w komunikacie Bartłomiej Sosna, główny analityk rynku budowlanego w PMR i koordynator raportu. (PAP)

pel/ ana/

d3ulddi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ulddi