IRG SGH: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 29,5 pkt kw/kw w II kw.
Warszawa, 07.05.2014 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 29,5 pkt kw/kw w II kw. 2014, wobec wzrostu o 45,0 pkt rok wcześniej, poinformował Instytut...
07.05.2014 14:37
Warszawa, 07.05.2014 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 29,5 pkt kw/kw w II kw. 2014, wobec wzrostu o 45,0 pkt rok wcześniej, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
Instytut zwraca uwagę, że sezonowość branży budowlanej charakteryzuje się przyrostem wskaźnika koniunktury w II kwartale w stosunku do I kwartału, przy czym w okresie poprawiającej się koniunktury przyrost ten jest szczególnie wysoki.
"W latach 2002-2006, gdy koniunktura w budownictwie szybko się poprawiała, średnia wartość tego przyrostu wynosiła 40,2 punktu. Rok temu ten przyrost wynosił 45 punktów, obecnie zaś ma relatywnie niską wartość 29,5 punktu, efektem czego jest spadek wartości funkcji trendu w stosunku do minionego kwartału i odwrócenie kierunku trendu z rosnącego na malejący" - czytamy w komunikacie.
W przeważającej części analizowanych grup zakładów salda produkcji istotnie się zwiększyły w porównaniu z ubiegłym kwartałem, co oznacza znaczny sezonowy wzrost produkcji branży budowlanej, podano w materiale.
W portfelach zakładów budowlanych jest znacznie więcej zamówień niż w poprzednim okresie, a prognozy na nadchodzący kwartał są jeszcze lepsze niż obecne oceny.
"W ujęciu ogółem nakłady inwestycyjne w budownictwie jeszcze nie rosną, ale w firmach sektora prywatnego zahamowana została tendencja spadkowa, a w następujących grupach sektora publicznego nakłady inwestycyjne wzrosły: w grupie największych przedsiębiorstw publicznych o zatrudnieniu powyżej 100 osób, w grupie przedsiębiorstw państwowych oraz w grupie przedsiębiorstw publicznych powstałych po 1989 roku" - czytamy dalej.
Bardzo wyraźnie poprawiły się opinie zakładów budowlanych na temat sytuacji panującej w ich własnej branży oraz w całej gospodarce, zarówno w obecnym, jak i nadchodzącym okresie. Odpowiednie salda zwiększyły się w stosunku do poprzedniego kwartału aż o 34 i 24 punkty, podkreśla Instytut.
"Niekorzystnymi wynikami badania koniunktury w budownictwie w bieżącym kwartale są: wzrost zatrudnienia znacznie niższy od oczekiwanego oraz prawie niezauważalna poprawa sytuacji finansowej zakładów budowlanych" - napisano także.
"Liczne, pozytywne aspekty obecnej sytuacji w budownictwie pozwalają oczekiwać, że obserwowane w bieżącym kwartale odwrócenie trendu ma charakter jedynie krótkotrwały" - konkluduje IRG SGH.
(ISBnews)