"Irish Times": Finanse i budżet najważniejsze w polskiej prezydencji
Zapobieżenie groźbie rozszerzenia się kryzysu finansowego w eurostrefie i zapoczątkowanie negocjacji ws. unijnego budżetu na lata 2014-20 będą najważniejszymi oraz najtrudniejszymi zadaniami polskiej prezydencji - pisze w piątek "The Irish Times".
"Kryzys finansowy będzie na pierwszym planie, ponieważ Europa dąży do uściślenia zasad zarządu finansami i zreformowania wspólnego budżetu" - napisała gazeta.
Praktycznym ograniczeniem z punktu widzenia polskiej prezydencji będzie to, że Polska nie jest członkiem eurostrefy, a więc polski minister finansów nie będzie uczestniczył w obradach ministrów finansów tej grupy, usiłujących zaradzić skutkom kolosalnego zadłużenia Grecji - zauważa dziennik.
"Z braku szybkiej perspektywy ustania perturbacji wywołanych greckim kryzysem jest to na obecnym etapie najpilniejszy punkt porządku działań" - zaznacza "Irish Times".
Innym ograniczeniem z punktu widzenia możliwości prezydencji jest to, że jej ranga obniżyła się, gdy Traktat z Lizbony wprowadził stałe stanowiska: przewodniczącego Rady Europejskiej oraz wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
Z kolei BBC sądzi, że w trakcie rokowań na temat nowej unijnej perspektywy budżetowej, które zostaną zapoczątkowane w okresie polskiej prezydencji, na jaw wyjdą różnice w podejściu rządów UE do ekonomicznych trudności.
W środę rzecznik brytyjskiego rządu nazwał projekt budżetu UE zaproponowany przez Komisję Europejską "całkowicie nierealistycznym". Polska ze swej strony argumentuje, że większy budżet pobudzi wzrost we wszystkich państwach członkowskich.
Tymczasem państwa, które tak jak W. Brytania wprowadziły cięcia wydatków i inne programy oszczędnościowe dla poprawy kondycji finansów publicznych i są płatnikami netto, sądzą, że budżet powinien być niższy.
Według BBC, ekologom nie podoba się z kolei to, że Polska nie poprze tzw. zielonej agendy, ponieważ jej potrzeby energetyczne zaspokaja węgiel emitujący CO2.
"Centrowemu rządowi PO na czele z Donaldem Tuskiem prezydencja stwarza okazję do zyskania wyższej międzynarodowej rangi i uwierzytelnienia się wobec wyborców w okresie przedwyborczym" - stwierdza BBC.
"Polska chce uchodzić za ważnego regionalnego gracza z pomysłami wartymi poważnego potraktowania. Najważniejszy wśród nich dotyczy stosunku do jej wschodnich sąsiadów. Warszawa liczy, że wrześniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego ożywi tę inicjatywę. Chce też zakończyć rokowania z Ukrainą ws. strefy wolnego handlu" - zauważa warszawski korespondent BBC Adam Easton.