Trwa ładowanie...

Irlandia - raj dla Polaków

Blisko połowa Polaków, którzy wyjechali do
pracy na Zieloną Wyspę, nie chce wracać do kraju - podaje "Metro".

Irlandia - raj dla PolakówŹródło: AFP
d1i0z37
d1i0z37

Mieli jechać, zarobić i wrócić - tak mówiło się o Polakach, którzy wyjechali do pracy w Irlandii, po naszym wejściu do UE. Okazuje się jednak, że większość emigrantów ani myśli o powrocie. W Irlandii mieszka dziś według szacunków od 100 do 200 tys. Polaków. 18% z nich już teraz wie, że zostanie tam na stałe, a 47% tak długo, jak to możliwe - wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Kinoulty Research w grudniu 2006 r.

_ Nie chcę wracać. Początkowo planowałam tylko roczny pobyt w Irlandii, nastawiałam się na przygodę zaraz po studiach. Teraz mija trzeci rok na emigracji. Pracuję jako kelnerka i układam sobie życie. Związałam się z Irlandczykiem _- opowiada Paulina Stępniak, 28-letnia absolwentka chemii na Politechnice Warszawskiej.

Wg gazety Polaków przyciągają do Irlandii wciąż wyższe niż w kraju zarobki. Średnia krajowa w Polsce wynosi ok. 680 euro, w Irlandii - 2580 euro. I choć największa grupa, bo aż 36% zarabia poniżej irlandzkiej średniej - od 1500 do 2000 euro - pensja ta jednak pozwala im na godziwe utrzymanie.

Zadowolenia Polaków nie mąci fakt, że pracują znacznie poniżej swoich kwalifikacji: 53% z nich jest zatrudnionych jako pracownicy fizyczni, 20% jako pracownicy biurowi, a zaledwie 13% jako specjaliści - wynika z badania.

Tony Killeen, irlandzki minister pracy uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat kraj musi przyjmować około 30-50 tys. imigrantów rocznie, a Polacy są dobrymi kandydatami na pracowników. Co na to Polska? Rozpoczyna się przeciąganie liny. W walkę o pozostanie naszych pracowników włączyli się pracodawcy i organizacje pozarządowe - podaje "Metro".

d1i0z37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0z37