IZP zastanawia się nad podwyższeniem prognozy zbiorów zbóż

31.7.Warszawa (PAP) - Zdaniem dyrektora Izby Zbożowo-Paszowej
Macieja Tomaszewicza jakość zbóż podczas tegorocznych zbiorów jest
nawet bardzo dobra, a uzyskiwane plony lepsze niż...

31.7.Warszawa (PAP) - Zdaniem dyrektora Izby Zbożowo-Paszowej Macieja Tomaszewicza jakość zbóż podczas tegorocznych zbiorów jest nawet bardzo dobra, a uzyskiwane plony lepsze niż się spodziewano. Izba zastanawia się nawet nad podwyższeniem tegorocznej prognozy zbóż.

Według Izby, zbiory zbóż będą na poziomie 23,7 mln ton. Krajowa Federacja Producentów Zbóż (KFPZ) nadal twierdzi, że zbiory będą na poziomie 23,1 mln t. GUS szacuje, że w tym roku w Polsce uzyska się 23,1-23,6 mln t, tj. o 9-7 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Prognozy zbiorów zbóż zostały obniżone po komunikatach nt. monitoringu suszy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który informował, że na przestrzeni ostatnich tygodni susza dotknęła prawie 70 proc. gmin i ok. 60 proc. gruntów ornych w kraju.

Prezes KFPZ Zbigniew Kaszuba poinformował w czwartek, że ceny za pszenicę proponowane przez zakłady przetwórcze (młyny) oraz firmy skupowe są "zaskakująco niskie". Większość młynów proponuje 600 zł/t tego ziarna. W opinii prezesa KFPZ, firmy na razie nie chcą do końca ujawniać swoich propozycji.

Obecna rynkowa cena żyta konsumpcyjnego to 480-550 zł/t, a jęczmienia 510-620 zł/t.

Kaszuba zaznaczył, że w tej chwili w zasadzie nie dokonuje się transakcji. Uważa on, że ceny zaproponowane przez firmy skupowe są nie do zaakceptowania przez rolników, gdyż 600 zł to koszt produkcji, bez zysku dla producenta zboża. Dodał, że ziarno będą sprzedawali tylko ci rolnicy, których zmusi do tego sytuacja. Zdaniem Kaszuby zadowalająca cena - to 650 zł za tonę pszenicy.

W ocenie Tomaszewicza, ceny zbóż w następnych dniach będą jeszcze spadać. Jednocześnie przyznał, że podaż ziarna w żniwa może być mniejsza, gdyż zboża są suche i rolnicy mają możliwość przechowania go i sprzedania w późniejszym terminie.

Prezes KFPZ potwierdził, że wiele firm oferuje rolnikom możliwość przechowania zbóż. Np. firma Elewarr, podległa Agencji Rynku Rolnego, zachęca do składowania zbóż z możliwością ich odsprzedaży w dowolnym momencie. "Takie propozycje wpływają na uspokojenie rynku" - dodał.

Jednak przyznał, że firmy przetwórcze mogą importować zboże. Najbardziej prawdopodobny, jego zdaniem, jest przywóz ziarna z Ukrainy. Nie będzie raczej importu z Węgier, bo w tym roku jakość zbóż jest tam słaba. (PAP)

awy/ krf/ jbr/ bg/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjazboża

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)