Trwa ładowanie...

Jabłka droższe niż banany czy morele. "Takich cen nie było od 20 lat"

Nasz czytelnik wybrał się do dyskontu i nie mógł uwierzyć w ceny jabłek. "Nawet 13 zł za kilogram? Przecież to drożej niż cytrusy!" - napisał. Dlaczego pochodzące z Polski jabłka są znacznie droższe niż owoce z importu? Ekspert wyjaśnia i radzi, by do drożyny się na jakiś czas przyzwyczaić.

Share
Jabłka droższe niż banany czy morele. "Takich cen nie było od 20 lat"Źródło: WP, Flickr
d1xt6c9

Jabłka "Pink Lady" - 12,99 za kilogram, jabłka czerwone - 8,99, jabłka grójeckie - 6,99. Nieco tańsze są jabłka jonagold. Te kosztują 5,99 zł za kilogram. Na takie ceny natknął się w warszawskim dyskoncie pan Marek.

- Zaniemówiłem. Poszedłem sprawdzić, ile kosztują owoce cytrusowe. I okazało się, że na przykład pomarańcze są zdecydowanie tańsze, kosztują 5,82 za kilogram - opowiada nam o swojej wizycie w sklepie.

Zauważyłeś drożyznę? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl

Warszawski sklep to żaden wyjątek. Jabłka są bardzo drogie nie tylko w sklepach, również pośrednicy muszą płacić za nie niezwykle dużo. Na rynku w Broniszach jabłka kosztują od 5 do nawet 11 zł za kilogram. Dla porównania - banany kosztują tam maksymalnie 5,10 zł, a pomarańcze - 6,50 zł. Tańsze od jabłek są również morele czy granaty.

Drożyzna nad morzem. Jak nie dać się naciąć? Obejrzyj wideo:

W zeszłym roku ceny były zupełnie inne. Na przykład kilogram jabłek jonagold w Broniszach kosztował w lipcu 2019 r. średnio 1,33 zł. Dziś kosztuje przeciętnie aż 6 zł.

d1xt6c9

A przecież Polska jest potęgą, jeśli chodzi o jabłka. Na świecie pod względem produkcji tych owoców wyprzedzają nas tylko trzy kraje: Chiny, USA oraz Turcja. Czemu więc za polskie jabłka musimy płacić więcej niż za cytrusy z importu?

WP
Źródło: WP, fot: dziejesie.wp.pl

Jabłka są już często znacznie droższe niż na przykład pomarańcze

Jest drogo i prędko taniej nie będzie

Przemysław Błądek, dyrektor handlowy firmy Appolonia, tłumaczy, że obecnie firmom po prostu kończą się zapasy tych owoców.

- Jest bardzo mało jabłek z poprzedniego sezonu, właściwie mamy już puste komory - mówi przedstawiciel firmy, która jest jednym z największych polskich producentów tych owoców. - Od 20 lat nie pamiętamy tak wysokich cen jabłek - dodaje.

d1xt6c9

Skąd puste magazyny? Przyczyn jest kilka. - Ze względu na epidemię koronawirusa spadła sprzedaż cytrusów, a znacznie wzrosła sprzedaż jabłek – dlatego teraz ich brakuje - wyjaśnia Błądek w rozmowie z WP Finanse.

WP
Źródło: WP, fot: wp.pl

Czytaj też: <a href="https://www.money.pl/gospodarka/kary-za-brak-maseczek-w-sklepach-polacy-sa-za-ale-chca-by-byly-one-zdecydowanie-nizsze-6531650586207873a.html" target="_blank">Kary za brak maseczek w sklepach. Polacy są "za", ale chcą, by były one zdecydowanie niższe</a>

Kolejna przyczyna to po prostu mniejsze zbiory. - Mieliśmy wiosenne mrozy, więc było ich zwyczajnie mniej. W tym sezonie jako konsorcjum Appolonia sprzedaliśmy ok. 200 tys. ton, w zeszłym roku o tej porze – 280 tys. Więc różnica jest znacząca - opowiada.

Błądek dodaje, że trzeba się na jakiś czas do drogich jabłek przyzwyczaić. - Niestety, nie ma co liczyć, że od września będzie dużo taniej. Jabłek z nowych zbiorów będzie mniej m.in. przez gradobicia i wiosenne przymrozki. A jak towaru jest mniej, to siłą rzeczy ceny są wyższe - opowiada. Wiele wskazuje więc, że w tym roku tańszych jabłek już nie będzie, a na spadek cen będziemy musieli poczekać przynajmniej do przyszłego roku.

d1xt6c9

Według danych GUS, w 2019 r. zbiory jabłek w Polsce oszacowano na około 3 mln ton, a to aż o 23 proc. mniej niż rok wcześniej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d1xt6c9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xt6c9
d1xt6c9