Trwa ładowanie...
szydło
01-02-2016 14:47

Jak dostać 500 zł na dziecko? Rząd podał szczegóły

Poinformowała o tym w Sejmie premier Beata Szydło.

Share
Jak dostać 500 zł na dziecko? Rząd podał szczegółyŹródło: Eastnews, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d1jzsbe

*Rząd przyjął program Rodzina 500 Plus. Poinformowała o tym w Sejmie premier Beata Szydło. - Oto projekt ustawy, który za chwilę złożę na ręce marszałka - powiedziała premier na konferencji. *

Program zakłada wprowadzenie świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia w wysokości 500 złotych miesięcznie. Mniej zamożnym rodzinom świadczenie będzie przyznawane już na pierwsze.

Pomoc będzie przysługiwała tym rodzinom, w których dochód na członka nie przekroczy 800 złotych i 1200 w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

d1jzsbe

Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie tego świadczenia. ##18-letnie dziecko w rodzinie. Czy dostanie 500 zł? Program 500 Plus zakłada wypłacanie świadczeń na dzieci do 18. roku życia. Dlatego przy ustalaniu, ile dzieci jest w rodzinie, nie będą wliczane dzieci po ukończeniu 18. roku życia. Dla przykładu: jeśli w rodzinie jest trójka dzieci w wieku 6, 8 i 19 lat, to w świetle ustawy brana jest tylko pod uwagę dwójka najmłodszych. Dostaną one po 500 zł.
W przypadku, gdy w rodzinie jest dwójka dzieci, z czego jedno jest już pełnoletnie, wówczas kryterium dochodowe zdecyduje, czy do rodziny trafią pieniądze z rządowego świadczenia. ##500 zł na dziecko. Oto co musisz zrobić, by je dostać Osoba składająca wniosek o świadczenie wychowawcze nie będzie musiała do niego dołączać zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie. Dane te urzędnicy będą zobowiązani pozyskać samodzielnie - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W projekcie zawarto w nim m.in. katalog wszystkich potrzebnych dokumentów. Wzory wniosku oraz niezbędnych oświadczeń zostały określone w projekcie rozporządzenia (stanowią jego załączniki). ##Wniosek składany co roku, przez internet Pieniądze ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci, nie ma obowiązku dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione jest od kryterium dochodowego (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnością).

We wniosku należy podać dane osoby starającej się o 500 zł oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami.

d1jzsbe

Wnioski będzie można składać przez internet.

Resort zapewnia, że pieniądze będą wypłacane przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oświadczanie o wielkości gospodarstwa rolnego, a w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko - dokumenty dotyczące zasądzonych alimentów. Z kolei w przypadku cudzoziemców zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Rodzice adopcyjni powinni załączyć dokumenty dotyczące przysposobienia.

Co ważne, nie będą też wymagane we wniosku, informacje o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (udzielanych przez urząd skarbowy), ani też dane dotyczące o wieku i stanu cywilnego członków rodziny. Nie będzie również konieczne dołączanie orzeczenia o niepełnosprawności czy zaświadczenia zawierające informacje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wszystkie te dane urzędy będą zobowiązane pozyskać samodzielnie od innych instytucji (w formie papierowej lub elektronicznej). Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o 500 zł na dziecko (tutaj)
.

d1jzsbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jzsbe