Trwa ładowanie...

Jak najlepiej zainwestować pieniądze? Sprawdź, na co Polacy najchętniej wydaliby miliony

Wyniki badań pokazały jak bardzo jesteśmy pragmatyczni. Zaskakujące jest, że zaledwie nieco ponad 5 proc. wybrałoby się w daleką podróż, a przecież to najczęściej słyszymy podczas towarzyskiego fantazjowania na temat dużej wygranej.

Jak najlepiej zainwestować pieniądze? Sprawdź, na co Polacy najchętniej wydaliby milionyŹródło: Eastnews, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d1ymydx
d1ymydx

Gdyby do naszych kieszeni trafiło niespodziewanie 5 mln zł, najpierw kupilibyśmy nieruchomość albo pomogli bliskim w potrzebie. Wyniki badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank pokazały jak bardzo jesteśmy pragmatyczni. Zaskakujące jest, że zaledwie nieco ponad 5 proc. wybrałoby się w daleką podróż albo rzuciło pracę, a to przecież najczęściej słyszymy podczas towarzyskiego fantazjowania na temat dużej wygranej.

Oprócz zakupu domu lub wielu domów czy mieszkania, jest jeszcze kilka innych dobrych pomysłów na zagospodarowanie takich pieniędzy. Okazuje się, że 5 mln zł na przeciętnej lokacie oprocentowanej na poziomie 2,5 proc. rocznie może nam dać miesięcznie blisko 8,5 tys. zł. Stanowi to ponad dwukrotność przeciętnej płacy w naszym kraju. Kolejnym plusem takiego nieinwazyjnego podejścia do tak dużych pieniędzy jest też to, że takie korzystanie z ich posiadania w ogóle nie uszczupli naszych zasobów. Po kolejnych miesiącach i latach nadal będziemy mieli te 5 mln. ##M jak milioner i m jak mieszkanie Badania Deutsche Bank pokazały jeszcze, że największa liczba respondentów z wygranymi, bądź odziedziczonymi 5 mln złotych powędrowałaby od razu do pośrednika od nieruchomości. Kupno mieszkania czy domu wskazało 30 proc. Pokazuje to, że nadal wśród naszych rodaków to właśnie posiadanie nieruchomości jest najlepszym sposobem zainwestowania pieniędzy.

- Wiara w to, że nieruchomości są najlepszym pomysłem inwestycyjnym wynika z panującego w powszechnej świadomości społecznej „głodu mieszkaniowego”. Nawet ostatnie 20 lat nie przyniosło w tym obszarze całkowitych przemian. Wciąż są grupy, których marzenia i aspiracje nie są zaspokojone lub tylko wtedy, gdy zaciągną kredyt. Poza tym za taką sytuację odpowiada niski poziom edukacji ekonomicznej większości Polaków - stąd kierowanie się ku nieruchomości rozumianej jako rzecz stabilna, może trudno zbywalna, ale na pewno nietracąca na wartości - tłumaczy prof. Małgorzata Bombol z SGH.

d1ymydx

Wśród tak myślących respondentów przeważają zdecydowanie ludzie młodzi w wieku między 18 a 24 rokiem życia (69 proc.). Nieco starsi są już mniej chętni do inwestowania w nieruchomości. Badani trzydziestolatkowie tylko już w 38 proc. inwestowaliby w mieszkanie, a ci powyżej 65. roku życia tylko w 14 proc.
##Chętni do dzielenia się, ale i zabawy Drugim najczęściej wskazywanym celem na zagospodarowanie 5 mln zł jest pomoc bliskim. Tak odpowiedział co czwarty respondent. - To naturalne, że rodzice i dziadkowie czują się często w obowiązku pomagać swoim dzieciom i wnukom. Jak pokazują badania, aż 57 proc. Polaków po 50. roku wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki. 44 proc. przyznaje też, że ich potomkowie nadal z nimi mieszkają – mówi prof. Małgorzata Bombol z SGH
W sferze inwestycji wśród naszych rodaków najbardziej popularne okazało się założenie własnej firmy. Tak odpowiedziało 7 proc. badanych. W tej grupie przeważają ludzie młodzi. 5 mln na własny interes wydałby co piąty pytany w wieku 18-24 lata. Z kolei 5,5 proc. wszystkich badanych wykorzystałoby tę fortunę na spłatę swoich długów. Na edukację dzieci zdecydowałoby się 5,1 proc.

Jednak niewiele mniejszą grupę stanowią Polacy skłonni do szybkiego roztrwonienia takiej sumy. 5,2 proc., chciałoby się wybrać w daleką podróż, np. dookoła świata, a 2,8 proc. rzuciłoby pracę na zawsze. Z badań wyłania się też obraz Polaka niechętnego do korzystania z możliwości rynku kapitałowego. Okazało się, że tylko 4,2 proc. pytanych wydałoby pieniądze na fundusz inwestycyjny, a nieco ponad 2 proc. zainwestowałoby na giełdzie.

d1ymydx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ymydx