Jak najtaniej wynająć mieszkanie?
Szukając mieszkania do wynajęcia dużą uwagę przywiązujemy nie tylko do lokalizacji i wyposażenia mieszkania. Dla wielu osób jednym z ważniejszych kryteriów jest rodzaj budynku, w jakim znajduje się przyszły lokal. Jak duże są różnice cenowe między poszczególnymi kategoriami?
Ceny wynajmu mieszkań porównano w Krakowie, jako że jest to miasto, w którym znajdziemy bardzo różnorodną ofertę na rynku wynajmu. Jak można było się domyślić, osoby dysponujące najmniejszym budżetem swoje poszukiwania powinny skoncentrować na osiedlach z wielkiej płyty.
Według Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA mediana cen w ogłoszeniach dotyczących mieszkań w tego rodzaju budynkach wynosi w Krakowie 1 300 zł/m-c. To wyraźnie niższa stawka niż w pozostałych rodzajach budownictwa. Właściciele dysponujący mieszkaniami w tzw. nowym budownictwie, czyli w budynkach wzniesionych po 1990 r., oczekują już od swoich lokatorów przeciętnych stawek rzędu 1 600 zł/m-c. Zwolennicy klimatycznych mieszkań w kamienicach muszą przygotować się na jeszcze większy wydatek. W tym przypadku mediana cen lokali wystawionych do wynajęcia oscyluje w granicach 1 850 zł/m-c. Osoby, dla których kluczowy jest wysoki standard budynku wezmą pod uwagę oferty lokali w aparatmentowcach. W tym przypadku typowy budżet wynosi 2 200 zł/m-c.
Mediana cen mieszkań do wynajęcia w Krakowie ze względu na rodzaj budynku
_ Źródło: Dział Badań i Analiz spółki Emmerson Realty na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl _
Jak zauważa Agata Polińska z serwisu otoDom.pl, każdy rodzaj budynków ma swoje liczne wady i zalety. Przykładowo, wielka płyta odstrasza część potencjalnych najemców niskim standardem części wspólnych, z drugiej jednak strony osiedla te pod względem urbanistycznym zdecydowanie górują nad nowymi, co sprawia, iż codzienne życie może być w nich zdecydowanie łatwiejsze. W przypadku kamienic jedną z największych zalet jest ich zwykle centralna lokalizacja, z kolei standard techniczny budynków potrafi w wielu przypadkach pozostawiać sporo do życzenia.
Ceny wynajmu mieszkań będą spadać?
Wiele na to wskazuje, a głównym czynnikiem jest demografia. Większość polskich miast w perspektywie 20 lat będzie się wyludniać. Według GUS, Łódź straci 140 tys. mieszkańców, Kielce - 20 proc., Bydgoszcz - 18 proc., Katowice - 17 proc. Spadnie także liczba mieszkańców Wrocławia, Poznania i Krakowa. Jedynym miastem, które ma mieć więcej ludności to Warszawa, do której w przeciągu najbliższych dwóch dekad napłynie 140 tysięcy ludzi.
Trend ten jest już powoli widoczny. Jeszcze kilka lat temu powszechne było organizowanie castingów przez właścicieli mieszkań. Teraz nawet w okresie roku akademickiego nie brak ofert wynajmu.