Jak oszczędzać na emeryturę? W co inwestować oszczędności – IKE i IKZE jako prywatna emerytura
ZUS szacuje, że w 2060 roku stopa zastąpienia będzie wynosiła niespełna 25% ostatniej pensji. Oznacza to, że przyszli emeryci będą musieli utrzymać się za ¼ swojego wynagrodzenia, co przy braku dodatkowych środków finansowych nie wystarczy na pokrycie podstawowych potrzeb. Dlatego już dziś warto zacząć oszczędzać na przyszłość. W jaki sposób?
Wysokość emerytury z ZUS
Każda osoba, która osiągnie powszechny wiek emerytalny i choć przez 1 dzień pracowała lub prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą, przez co została odprowadzona za nią składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, ma prawo do otrzymania świadczenia z ZUS. Wysokość emerytury uzależniona jest od stażu pracy – okresów składkowych i nieskładkowych, jak i od wysokości opłacanych składek. Im będą one niższe i odprowadzane przez krótszy czas, tym przyszła emerytura będzie mniejsza.
Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją sytuację finansową, zobacz, jak możesz zacząć oszczędzać!
Jak oszczędzać na emeryturę poza ZUS?
Emerytura z ZUS jest wynikiem odkładania pieniędzy ze składek ubezpieczeniowych w ramach I i II filaru systemu emerytalnego. Pierwszy to ZUS, a drugi OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne. Natomiast nie musisz na tym poprzestawać. Możesz zadbać o swoją finansową przyszłość na starość i oszczędzać w ramach III filaru systemu emerytalnego.
Sposoby odkładania na emeryturę – IKE i IKZE oraz PPK
Swoje pieniądze możesz gromadzić w ramach:
- IKE – Indywidualnych Kont Emerytalnych,
- IKZE – Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego,
- PPK – Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Poszczególne sposoby oszczędzania na jesień życia przynoszą nieco inne korzyści dla przyszłych emerytów:
IKE pozwalają na skorzystanie z ulgi podatkowej – nie płacisz podatku od zysków kapitałowych od odsetek wypracowanych przez instytucję zarządzającą takim kontem emerytalnym, o ile wypłacisz środki po osiągnięciu 60. roku życia lub 55 lat, o ile wcześniej nabędziesz uprawnienia emerytalne. Musisz zapewnić również co najmniej 5-letni okres oszczędzania na IKE.
IKZE umożliwia od początku oszczędzania korzystać z ulg podatkowych w PIT. Wpłaty na IKZE do określonego za dany rok limitu możesz odliczyć od podstawy opodatkowania. To rozwiązanie będzie korzystne, jeśli masz wysokie dochody i płacisz wyższy podatek PIT. Także i tu unikasz opłacania 19-procentowego podatku Belki od dochodu z takiego oszczędzania, ale musisz mieć co najmniej 65 lat przy wypłacie środków i także zapewnić 5-letni okres oszczędzania. Musisz jedynie odprowadzić 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy.
PPK ma tę zaletę, że prócz wpłat z własnego wynagrodzenia, otrzymujesz na indywidualne konto wpłaty finansowane przez pracodawcę i premie z budżetu państwa.
Dodatkowe środki wraz z wypracowanymi odsetkami pomogą w uzupełnieniu Twojego świadczenia emerytalnego z ZUS. Zadbaj jak najwcześniej o odkładanie pieniędzy na emeryturę, a uzbierana kwota będzie dla Ciebie nieocenionym wsparciem po zaprzestaniu aktywności zawodowej.
Informacja Reklamowa
Materiał przygotowany przez UNIQA TFI S.A. w celach reklamowych. Nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem utraty całości lub części zainwestowanych środków, a szczegółowe informacje o funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez Uniqa TFI oraz o związanych z nimi ryzykach zawarto w prospektach informacyjnych oraz kluczowych informacjach dostępnych w siedzibie TFI oraz na stronie www. Pełna treść noty prawnej znajduje się na https://www.uniqa.pl/emerytura-i-inwestycje/nota-prawna/