Jak postarać się o dofinansowanie wakacji dla naszych dzieci. Możliwości są
O dopłatę na wakacje dla dziecka mogą się starać praktycznie wszyscy. Sprawdziliśmy jak.
Możliwości od państwa
Bezpłatne wyjazdy na kolonie organizują często gminy. Oczywiście nie wszystkie. O warunkach ubiegania się na miejsce na takim turnusie trzeba dowiadywać się w swojej jednostce samorządowej. Do takiego wypoczynku kwalifikują się zwykle dzieci z rodzin z niezbyt dobrą sytuacją materialną. Ale są także inne kryteria. Niektóre gminy fundują wczasy także np. najlepszym uczniom.
Oprócz tego rodziny z problemami finansowymi mogą się starać w lokalnym Ośrodku Pomocy Społecznej o różne rodzaje dofinansowania. Mogą to być zasiłki celowe, specjalne czy zwrotne.
- Wnioski finansowe mogą być o pomoc na pokrycie części lub całości wyjazdu dziecka lub nawet jego wyposażenia na wyjazd – tłumaczy money.pl Iwona Adamiak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy Miasta Stołecznego Warszawy.
Uzyskanie takiej pomocy nie jest jednak proste. – Każdą sytuację rozpatrujemy indywidulanie. Nasz wywiad środowiskowy to dwadzieścia stron pytań. Ustalamy skład rodziny, jakie są w niej dysfunkcje, jak wygląda w niej sytuacja zdrowotna, mieszkaniowa, jakie są jej dochody i wydatki. Dopiero po zebraniu dokumentów, działając w zgodzie z obowiązującym prawem, wydajemy decyzję administracyjną o udzieleniu wsparcia – tłumaczy Adamiak.
Czytaj też: Wakacje z rodziną za mniej niż 5 tys. zł. Gdzie?
Na jakie dofinansowanie mogą liczyć rodziny? Znów: każdy przypadek jest inny. Brane są pod uwagę zarówno dochody danej rodziny, jak i środki finansowe, którymi dysponuje Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Nasze możliwości też są ograniczone. Poza tym dobrze jest, kiedy rodzina ponosi koszty choćby minimalnego kosztu własnego. To ważne, bo wtedy rodzice czują się współorganizatorami wypoczynku dla swoich dzieci – mówi Adamiak.
Całościowe lub częściowe finansowanie wakacji dzieciom z rodzin o problematycznej sytuacji materialnej może objąć także inne formy. Są np. rodziny, które mają za wysoki dochód, aby być objętymi pomocą społeczną, ale nie są w stanie wyłożyć danej kwoty od razu. Mało kto wie, ale wtedy mogą ubiegać się o tzw. zasiłek zwrotny. Wszystko zależy jednak od wewnętrznych regulacji samorządu w sprawie opieki i pomocy społecznej.
Ponadto opieka społeczna nie traci z oczu dzieci, którymi zajmuje się w czasie roku szkolnego. Chodzi o uczniów, którym funduje ciepłe obiady w czasie nauki. – Staramy się, aby nasi podopieczni mieli taką możliwość także w czasie lata – opowiada Adamiak.
Dofinansowanie od pracodawcy
To również jest możliwe. Wszystko zależy od tego, czy firma utworzyła Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Chodzi o dodatek zwany „wczasy pod gruszą”. W tym wypadku o dofinansowanie wakacji możemy starać się nie tylko dla siebie, ale także członków rodziny. * Wyjazd może być krajowy lub zagraniczny,* organizowany indywidualnie przez pracownika lub wykupiony w biurze podróży.
Dopłata przysługuje dzieciom w wieku szkolnym przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Dopłata do wczasów dla dzieci jest nieopodatkowana niezależnie od jej kwoty – której wysokość zależy od pracodawcy.
Oprócz tego pracodawca może pomóc w partycypowaniu kosztów wyjazdów dzieci na kolonie czy obozy, wyjazdy naukowe, a także pobytów sanatoryjnych i leczniczych.
Warto więc o swoich opcjach dofinansowania wypoczynku dzieci zainteresować się już teraz. W zasadzie - jest to ostatni dzwonek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl