Trwa ładowanie...

Jak przeżyć za minimalną pensję?

Najniższa płaca, czyli obecnie niewiele ponad 1000 zł na rękę, powinna wystarczyć na godne życie. Na co wystarcza w rzeczywistości?

Share
Jak przeżyć za minimalną pensję?
d2y87ho

- Koszt podstawowych artykułów higienicznych, np. szamponu, mydła, pasty do zębów, czy chusteczek, oszacowałam na jakieś 5 zł tygodniowo – mówi zarabiająca ok. 1000 zł Kasia, telemarketerka z Trójmiasta. – Ale to oczywiście drobiazgi. Wynajmuję pokój u rodziny. Płacę miesięcznie 300 zł. Na jedzenie wydaję podobnie, bo jadam niewiele. Do tego dojazdy. Bilety to dla mnie wydatek ok. 100 zł miesięcznie.

Kasia nie ma na utrzymaniu nikogo. To co jej zostaje, może wydać na przyjemności – kino, modny ciuch czy wyjście do pubu z przyjaciółmi.

- Muszę się jednak bardzo ograniczać, żeby nie przesadzić z tymi nadprogramowymi wydatkami – śmieje się dziewczyna.

d2y87ho

Dodajmy, że pracownicy zatrudnieni w Warszawie mogą liczyć na zarobki w wysokości 5 tys. zł (to mediana, czyli wartość środkowa oznaczająca, że połowa badanych zarabia poniżej, a połowa powyżej tej kwoty) - wynika z najnowszego raportu firmy Sedlak&Sedlak. W całej Polsce mediana wynagrodzeń całkowitych przekraczała w ubiegłym roku 3,5 tys. zł. Płace w Warszawie są o co najmniej tysiąc złotych wyższe niż w pozostałych miastach Polski.

SLD złożył projekt ustawy, który zakłada podniesienie płacy minimalnej do połowy średniego wynagrodzenia. "Obecnie, nawet po podwyżce od 1 stycznia, w dalszym ciągu to minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło w granicach 40 proc. średniego wynagrodzenia" - zaznaczył Dariusz Joński, rzecznik klubu Sojuszu.

ml/ak

d2y87ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y87ho
d2y87ho