Jak założyć własną firmę?

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2013 roku powstało ponad 316 tys. indywidualnych działalności gospodarczych. Coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności. Zainteresowanym podpowiadamy: są trzy sposoby, aby założyć własną firmę.

Jednoosobową działalność gospodarczą można zarejestrować całkowicie online. Konieczny jest tylko jeden warunek. Przyszły przedsiębiorca powinien dysponować podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Wszystkie działania wykonuje się na stronie www.firma.gov.pl. Korzystając z kreatora wniosków lub jego formy elektronicznej, należy wypełnić formularz CEIDG-1. Przed podpisaniem go za pomocą podpisu elektronicznego, trzeba sprawdzić, czy wszystkie informacje są poprawne. Wniosek zostanie przekazany do GUS (Regon), urzędu skarbowego (NIP)
oraz ZUS / KRUS. Wpis jest dokonywany w momencie przyjęcia wniosku.

Ktoś kto nie posiada podpisu elektronicznego, może wysłać wniosek przez Internet. Procedura wygląda tak samo jak w przypadku rejestracji on-line. Wypełniony i wysłany wniosek otrzymuje kod, który pozwala odszukać formularz. W ciągu siedmiu dni trzeba udać się do urzędu gminy. Wcześniej otrzymany kod należy przekazać pracownikowi urzędu, który dopełni reszty formalności. Wtedy też należy własnoręcznie podpisać wniosek.

Wniosek można także wypełnić w formie papierowej. W najbliższym urzędzie gminy należy pobrać formularz CEIDG-1 i wypełnić go ręcznie. Wypełniony i podpisany wniosek przekazujemy odpowiedniemu pracownikowi urzędu.

Najszybszą i najwygodniejszą metodą jest założenie własnej firmy przez Internet. – Rejestrowanie działalności gospodarczej przez Internet to duże ułatwienie i oszczędność czasu dla początkujących przedsiębiorców. Działalność gospodarczą można prowadzić od momentu złożenia wniosku – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Jednak na samym założeniu firmy się nie kończy. Formalności są tylko wstępem do prawdziwej działalności. Początkujący przedsiębiorca musi orientować się w wielu sprawach zarówno dotyczących obowiązków formalnych, podatkowych, finansowych, jak i posiadać wiedzę związaną z zarządzaniem.

Więcej ważnych informacji osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej znajdą w szkoleniu e-learning Akademii PARP „Jak założyć własną firmę?”. Uczestnicy szkolenia poznają najważniejsze zagadnienia związane z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. – Nie są to tylko informacje dotyczące doboru formy prawnej i formalności urzędowych przy uruchomieniu firmy, czyli spraw istotnych w momencie zakładania działalności. Wiele miejsca w szkoleniu poświęcono finansom, podatkom, a także zagadnieniom rekrutacji pracowników i form prawnych zatrudnienia – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Szkolenie Akademii PARP „Jak założyć własną firmę” pomoże również rozwiązać dylematy pojawiające się już w trakcie prowadzenia działalności. To świetne kompendium wiedzy dla osób, które planują rozpoczęcie własnego biznesu. Przed przystąpieniem do szkolenia warto zapoznać się z pigułką wiedzy „Czy można założyć firmę przez Internet?”. To krótka forma dydaktyczna dostępna na portalu szkoleniowym Akademii PARP bez konieczności logowania.

- Przyszłym i początkującym przedsiębiorcom polecamy też szkolenie "Kalendarz dobrego księgowego". Szkolnie porządkuje informacje dotyczące typowych obowiązków formalnych, jakie firma musi wypełniać wobec urzędów i instytucji. Przedsiębiorca powinien znać formalności konieczne przy zakładaniu firmy, jak i na co dzień, przy wystąpieniu określonych zjawisk, na zakończenie każdego z okresów czy w razie konieczności zamknięcia firmy. Musi też wiedzieć, kiedy ma możliwość zmiany podjętych decyzji w sposób korzystny dla przedsiębiorstwa - mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP

"Jak założyć własną firmę" i "Kalendarz dobrego księgowego" to tylko dwa z 44 szkoleń e-learning Akademii PARP. Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się również 12 szkoleń m-learning. Przedsiębiorcy i pracownicy oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

firmaprzedsiębiorczośćparp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)