Trwa ładowanie...

Jakie wino wybrać na wigilię i święta?

Polacy na święta Bożego Narodzenia najczęściej kupują wina pochodzące z Węgier.

Share
Jakie wino wybrać na wigilię i święta?
Źródło: Fotolia, Fot: DragonImages
d2jubch

W ubiegłym roku Polacy wydali na wino 2,1 miliarda zł. W tym roku wartość ta może wzrosnąć o 4 proc., do kwoty 2,18 miliarda zł – wynika z danych Grupy Ambra i raportu Nielsena nt. rynku wina w Polsce w ujęciu wartościowym. Statystyczny Polak wypija obecnie około siedem litrów tego trunku rocznie - Francuz 10 razy więcej. Polacy najchętniej kupują wina w dyskontach. Ich udział w handlu tym alkoholem w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi ok. 35 proc.

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy Polacy chętniej kupują wina na wigilijny stół czy jako prezent dla najbliższych. Najczęściej decydujemy się na zakup win pochodzących z Węgier.

- Uprawiany w Tokaju biały szczep Furmint, świetnie komponuje się z daniami bożonarodzeniowymi, takimi jak chociażby smażony karp – tłumaczy Andrzej Strzelczyk, dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów.

- Nie zapominajmy też o winach czerwonych, które mogą znaleźć się na świątecznym stole. Częściej powinny to być wina o lżejszej budowie i kolorze - wyjaśnia ekspert.

Jaki rodzaj tego trunku najlepiej wybrać do świątecznych potraw? Zobacz też, czym kierować się przy zakupie wina na prezent.

d2jubch

Podziel się opinią

Share
d2jubch
d2jubch