Trwa ładowanie...
dr3pgaj

Jakie zmiany w prawie energetycznym?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Nowelizacja ma dostosować polskie prawo do standardów Unii Europejskiej.

dr3pgaj
dr3pgaj

Nowe przepisy pozwolą operatorom systemu przesyłowego między innymi ograniczyć dostawy energii w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw, zanim rząd wyda odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Ustawa nakłada również na operatorów sieci przesyłowych obowiązek inwestowania w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Oznacza to, że na przedsiębiorstwa energetyczne zostanie nałożony obowiązek utrzymywania rezerw mocy twórczych, ale także opracowywanie prognoz dotyczących modernizacji i rozbudowy nowych źródeł energii.

Projekt ustawy zakłada, że zostanie wyznaczony jeden operator systemu przesyłowego lub operator systemu połączonego gazowego lub elektroenergetycznego. Służyć ma to zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych i energii elektrycznej. Zaproponowano między innymi przejęcie przez ministra gospodarki nadzoru właścicielskiego nad operatorem systemu przesyłowego elektroenergetycznego PSE-Operator SA.

Rząd chce również stworzyć warunki do handlu energią elektryczną na giełdzie towarowej lub w otwartych przetargach. W projekcie znalazły się przepisy mówiące o wprowadzeniu jednolitej procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i paliw gazowych. Przedsiębiorstwo sprzedające gaz lub energię elektryczną zostaną zobowiązane do sporządzania i publikowania ofert sprzedaży.

Nowe przepisy zobowiązują także gminy do efektywnego planowania, zaopatrzenia i wykorzystania energii. Projekt założeń ma być przygotowywany na co najmniej 15 lat i aktualizowany raz na 3 lata.

Do projektu włączono przepisy, które będą wspierały rozwój instalacji wytwarzania biogazu rolniczego i umożliwią jego dostarczanie do dystrybucyjnych sieci gazowych.

dr3pgaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr3pgaj