Trwa ładowanie...
d4e7ryu

Jakubiak: dodatkowe wymogi kapitałowe dla 14 banków

14 banków, posiadających mieszkaniowe kredyty walutowe, otrzymało od Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie dodatkowych wymogów kapitałowych - potwierdził we wtorek przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

Share
d4e7ryu

Występując podczas X Kongresu Ryzyka Bankowego Biura Informacji Kredytowej Jakubiak poinformował też, że 6 banków z tych 14 może wypłacić w całości dywidendę za 2014 rok, w pięciu KNF zaleciła zatrzymanie dywidendy, a w trzech dywidenda może zostać wypłacona w połowie.

Przedstawiciele komisji już jakiś czas temu zapowiadali, że banki posiadające w swoich portfelach hipoteczne kredyty frankowe, zwłaszcza te o wysokim współczynniku LtV (stosunek kredytu do wartości nieruchomości), otrzymają zalecenia zwiększenia wymogów kapitałowych.

We wtorek Jakubiak mówił o szczegółach decyzji podjętej przez KNF w ostatni piątek. Argumentował, że decyzja została podjęta "według jednolitej metodologii", zgodnej z metodologia unijną. "Różnice wynikały tylko z wielkości i struktury portfela kredytów i jakości zarządzania" - zaznaczył szef KNF.

"Z punktu widzenia obciążeń bieżących nasze zalecenia nie pogarszają sytuacji banków" - dodał.

d4e7ryu

Przekonywał, że "90 procent domiaru kapitałowego pokryte jest już posiadanymi przez banki funduszami". "Tylko w stosunku do 10 procent, do przypadku trzech banków istnieje potrzeba uzupełnienia kapitału" - mówił Jakubiak.

Właśnie temu ma służyć zatrzymanie, w niektórych bankach, wypłat dywidendy - tłumaczył.

Szef KNF podczas swojego wystąpienia przekonywał też, że "polski sektor bankowy jest sektorem stabilnym, żeby nie powiedzieć, bardzo stabilnym". "Wyraża się to poprzez stabilna bazę kapitałową" - oświadczył.

d4e7ryu

Podziel się opinią

Share
d4e7ryu
d4e7ryu