Jan Peisert nowym p.o. prezesa KGHM International
Jan Peisert zastąpił Wojciecha Kędzię na stanowisku p.o. prezesa KGHM International Ltd., podała w środę spółka. KGHM International Ltd. to spółka zależna KGHM Polska Miedź S.A., ma aktywa górnicze w Kanadzie, USA i Chile (w tym 55-proc. udział w kopalni Sierra Gorda).
25.05.2016 12:45
Według KGHM Jan Peisert ma 37-letnie międzynarodowe doświadczenie w branży "Mining and Metals". Z KGHM Polska Miedź S.A. jest związany od 1995 r. Kierował m.in. spółką KGHM Polish Copper Ltd. w Londynie. Obecnie zasiada w Radzie Dyrektorów KGHM International Ltd. Jest członkiem Rady Dyrektorów European Copper Institute.
W komunikacie nie podano, co było przyczyną zmiany na stanowisku p.o. prezesa KGHM International Ltd., której Rada Dyrektorów KGHM International dokonała we wtorek.
KGHM International miał w I kw. 277 mln zł straty netto, głównie przez Sierra Gorda. Kopalnia ta zanotowała w I kwartale 224 mln zł straty netto ważonej udziałem KGHM w tym projekcie. Jak informowała na początku maja spółka, dotychczas Kopalnia Sierra Gorda nie osiągnęła części zakładanych pierwotnie parametrów operacyjnych i efektywnościowych, w związku z czym rozpoczęto rewizję długoterminowego planu działalności, wdrażany jest rozbudowany program obniżki kosztów oraz zwiększenia efektywności operacyjnej.
Spółka zapowiedziała wówczas, że w 2016 roku długookresowe programy inwestycyjne oraz założenia operacyjne w kopalniach KGHM International zostaną poddane rewizji.
Odkrywkowa kopalnia w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r.
KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.
Pod koniec lutego minister skarbu Dawid Jackiewicz wskazywał, że potrzebne jest przeprowadzenie audytu w KGHM, który pokaże, "dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile". "Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze, w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi" - mówił.