Jedyne polskie dzieło ze słynnej kolekcji Rockefellera do zobaczenia i kupienia w Polsce

"Figura osiowa" Jana Lebensteina to jedyne polskie dzieło sztuki, które znajdowało się w słynnej kolekcji Davida Rockefellera, multimiliardera zwanego "królem nafty", uznawanego za jednego z najbogatszych ludzi świata.

Jedyne polskie dzieło ze słynnej kolekcji Rockefellera do zobaczenia i kupienia w Polsce
Źródło zdjęć: © DESA | DESA
Martyna Kośka

02.09.2019 | aktual.: 02.09.2019 17:28

Do 10 września pracę będzie można oglądać w Polsce na wystawie w DESA Unicum. Licytację imponującej kolekcji Rockefellera nazwano "aukcją stulecia". W nowojorskim Christie’s sprzedano dzieła o łącznej wartości blisko 2,5 miliarda złotych (646 mln dolarów). Na aukcji pojawiły się prace takich artystów jak Picasso, Monet czy Matisse.

W ofercie znalazła się również praca na papierze autorstwa polskiego malarza i grafika Jana Lebensteina. Zmarły w 2017 roku David Rockefeller, wnuk założyciela firmy petrochemicznej Standard Oil, pierwszego miliardera w Stanach Zjednoczonych, po dziadku odziedziczył nie tylko spory majątek, ale i miłość do sztuki. "Figura osiowa" zakupiona została przez Davida Rockefellera po słynnej wystawie "15 Polish Painters" w prestiżowym nowojorskim muzeum MoMA. 10 września będzie można ją wylicytować na aukcji Sztuka Współczesna. Prace na Papierze w DESA Unicum - czytamy w materiałach promocyjnych organizatora.

Na wystawie zobaczyć będzie można również niezwykłą i nietypową pracę Andrzeja Wróblewskiego "Traktor". Dzieło pochodzi prawdopodobnie z końca lat 40. i stanowi wyraz zainteresowania Wróblewskiego maszynami oraz ich budową. W publikacji "Wróblewski nieznany" z 1993 roku możemy obejrzeć zdjęcie zrobione przez samego artystę przedstawiające różnorodne wehikuły oraz środki transportu, a wśród nich m.in. wagon kolejowy, samochód ciężarowy, autobus, samochód osobowy czy tramwaj.

Ciekawą propozycją jest również praca Tomasza Tatarczyka "Czarne Wzgórze" z 1990 roku. W twórczości artysty zasadniczą rolę odegrało miejsce, w którym się osiedlił. Wieś Męćmierz przy Kazimierzu Dolnym stała się dla niego oazą spokoju i podstawowym przedmiotem malarskich poszukiwań. Rozpatrywanie jego twórczości w oderwaniu od lokalnego kontekstu wydaje się niemożliwe.

Na wystawie i aukcji Sztuka Współczesna. Prace na Papierze pojawi się ponad 100 prac, w tym również takich twórców jak Władysław Strzemiński, Stefan Gierowski, Jan Dobkowski, Eugeniusz Markowski czy Teresa Pągowska.

Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się 10 września 2019 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

sztukaaukcjegospodarka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)