Trwa ładowanie...

Jedziesz na groby? Lepiej zatankuj już dziś

W mijającym tygodniu ceny paliw wzrosły o 2-3 grosze na litrze, a będzie jeszcze drożej - uważają analitycy. W najbliższych dniach ceny podskoczą nawet o 5 groszy.

Jedziesz na groby? Lepiej zatankuj już dziśŹródło: Materiały prasowe
dvn2ykb
dvn2ykb

- Zmniejszenie marży detalicznej przy ponownym wzroście hurtowych cen paliw powoduje, że przełom października i listopada przyniesie podwyżki cen na stacjach - nie pozostawiają złudzeń analitycy BM Reflex. A już w ostatnich dniach na stacjach paliw w Polsce autogaz podrożał o 1, benzyna o 2, a olej napędowy o 3 grosze na litrze.

Zdaniem ekspertów, w nadchodzącym tygodniu sytuacja się nie poprawi, ze względu na niekorzystną prognozę dla rynku hurtowego.
- Tam spodziewamy się dalszych podwyżek - twierdzą eksperci BM Reflex.
Hurtowe ceny (netto) w Orlenie kształtują się w piątek następująco: benzyna Eurosuper 95 - 3577 zł za 100 litrów (tygodniowy wzrost o 52 zł), Superplus 98 - 3785 zł (+53 zł), olej napędowy - 3541 zł (+9 zł). Podobne ceny obowiązują w hurtowniach Lotosu.

W konsekwencji spodziewanych podwyżek na rynku hurtowym, rosnąć będą też ceny na stacjach.
- Spodziewamy się wzrostów o 2-5 groszy na litrze - przyznają analitycy BM Reflex.

Podobnego zdania jest Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol, który przewiduje, że do końca przyszłego tygodnia ceny paliw będą rosły.
- Niestety na okres wzmożonych wyjazdów w okolicy dnia Wszystkich Świętych prognozy nie wyglądają optymistycznie. Na tydzień między 30 października a 5 listopada spodziewamy się, że cena Pb 98 będzie między 4,85-4,96 zł/l, a Pb 95 między 4,53-4,62 zł/l.
Olej napędowy znajdzie się w widełkach 4,41-4,50 zł/l i jedynie autogaz na poziomie 2,08-2,16 zł nie powinien specjalnie różnić się od dotychczasowych wyników cenowych - prognozuje Bogucki.

Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

Analitycy BM Reflex przypominają, że w najbliższych dniach ceny mogą być zachwiane także z innego powodu.
- Z uwagi na świąteczny charakter przyszłego tygodnia będziemy z pewnością obserwować wzmożone wyjazdy i większy popyt na paliwa, a to z kolei może oznaczać, że właściciele stacji mogą wprowadzić podwyżki cen w drugiej połowie tygodnia - twierdzą.

dvn2ykb

Pocieszające jest, że - mimo podwyżek cen - za tankowanie na stacjach benzyny i diesla zapłacimy podobnie, jak przed rokiem.
- Średni poziom cen tych paliw jest niemal identyczny. Nieco więcej wydamy przy tankowaniu autogazu, którego cena jest o 14 groszy wyższa niż przed rokiem - informują eksperci MB Reflex.

W mijającym tygodniu najtańszą benzynę i olej napędowy tankujemy na Dolnym Śląsku (4,48 zł za litr Pb 95 i 4,38 za litr ON). Najdroższą benzynę kupimy natomiast na Podlasiu (4,65 zł) a diesla na Warmii i Mazurach (4,53 zł). Różnice są większe niż w przypadku autogazu - najtańszy jest w województwach opolskim i zachodniopomorskim (średnio po 2,09 zł) a najdroższy na Mazowszu i w województwie świętokrzyskim (2,16 zł).

dvn2ykb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvn2ykb